Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

6-10 grudnia 2010 r. - Tydzień Wolontariatu

Tydzień Wolontariatu to organizowane po raz drugi w ramach programu społecznego ?Szkoła bez przemocy" ogólnopolskie wydarzenie propagujące ideę wolontariatu szkolnego. Wolontariat szkolny, rozumiany jako bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkolnej - nauczycieli, uczniów i rodziców - na rzecz potrzebujących, uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Umożliwia ponadto zagospodarowanie wolnego czasu poprzez animację działań społecznych. W tym roku w naszej szkole jest on realizowany pod hasłem ?Chcę pomagać?. Szkolny Klub Wolontariusza przystąpił do realizacji dwóch projektów. Pierwszy z nich dotyczy pomocy i wsparcia ludziom starszym z terenu naszej gminy i jest realizowany wspólnie z księdzem Sławomirem Bednarskim. W wyniku jego realizacji uczniowie będą mogli zaspokajać swoje potrzeby pomocy innym, rozwijać własną empatię oraz kształtować dojrzałość osobową. Drugi to zdobycie przez młodzież podstawowych uprawnień ratownika przedmedycznego w ramach organizowanego przez szkołę kursu pierwszej pomocy. Uczniowie - wolontariusze naszej szkoły wielokrotnie udowodnili, że są otwarci i ciekawi świata, pełni pasji i zaangażowania, a w podejmowanych przez siebie działaniach potrafią kierować się wrażliwością na potrzeby innych ludzi.

XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz dziewiętnasty! Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia (9.01.2011 r.) wolontariusze ZSP wyszli na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Młodzież naszej szkoły również nie zawiodła. Tak jak w ubiegłym roku wolontariusze od wczesnych godzin porannych kwestowali na ulicach Kleszczowa. Pieniądze na sprzęt dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi zbierało 11 wolontariuszy, którzy wyruszyli z puszkami już o godz. 8:00 rano. Mieszkańcy Kleszczowa, jak również goście hojnie obdarowywali naszych uczniów. Do akcji włączyli się również nauczyciele, którzy czuwali nad bezpieczeństwem młodzieży. Opiekunami wolontariuszy były panie Renata Patyk, Ewa Zagaj, Barbara Mickiewicz i Beata Wysmułek . W sumie zebraliśmy kwotę w wysokości około 2,5 tysięcy złotych. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy , że zechcieli w tym dniu być z nami i pomagać chorym dzieciom.

Szkolny Klub Wolontariusza znowu w akcji

Od zeszłego roku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie działa Szkolny Klub Wolontariusza. Członkowie klubu wraz z opiekunami zajmują się organizacją oraz wspieraniem wszelkich imprez charytatywnych na terenie naszej gminy i nie tylko. Współpracując z gminnym Klubem Honorowych Dawców Krwi podjęliśmy wiele przedsięwzięć, które zakończyły się sukcesem. Między innymi wzięliśmy udział w Drugiej Kleszczowskiej ?Szpikomanii?, która odbyła się w dniu 17. 04. 2010 r. na terenie Kompleksu Dydaktyczno- Sportowego ?Solpark?. Podczas tej akcji pomagaliśmy w rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy przeznaczoną na pomoc dla powodzian.

Jedną z ostatnich akcji w jaką się włączyliśmy był udział w II Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej, który odbył się w dniach 17-19 września w Katowickim Spodku. Był to z naszej strony pokłon i hołd dla znakomitej siatkarki zapamiętanej z empatycznej postawy w okresie choroby. Zdecydowaliśmy się wziąć udział w imprezie nie tylko ze względu na upamiętnienie Agaty, ale przede wszystkim chcieliśmy zaangażować się w propagowanie bezcennych wartości dla ludzkiego życia. Ideą memoriału jest hasło: "Podaruj innym cząsteczkę siebie", które również przyświeca naszej działalności. Podczas Memoriału kibicowaliśmy naszej reprezentacji biorącej udział w towarzyskim turnieju z reprezentacjami Czech, Serbii oraz Chorwacji. Mieliśmy też okazję na spotkania z wieloma ciekawymi ludźmi, gośćmi memoriału , przedstawicielami większości znanych polskich fundacji, m.in. z Jurkiem Owsiakiem z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Anną Dymną i jej podopiecznym z fundacji ?Mimo Wszystko?, Janiną Ochojską, z Jackiem Olszewskim- mężem i Lilianką-córką Agaty, reprezentacją polskich siatkarek . Był to dla nas czas wyjątkowy , który zapewne zapisze się w naszej pamięci na zawsze.

Nasz klub działa zgodnie z ideą ?Podaruj innym cząstkę siebie? ? słów tak prostych i oczywistych , lecz w trudnych momentach decydujących o ludzkim życiu. Serdecznie zapraszamy do współpracy .

Opracowała Paulina Niedbała