Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


KOLEJNE WYDARZENIA W TYGODNIU PROFILAKTYKI

Dzień 22 listopada w naszej szkole obfitował w wiele wydarzeń o charakterze profilaktycznym. O godzinie 9 rano w auli SOLPARKU odbyła się prelekcja dotycząca profilaktyki raka piersi przeprowadzona przez panie z Bełchatowskiego Stowarzyszenia „Amazonek”. Ponieważ było to już kolejne spotkanie z uczennicami naszej szkoły, tym razem przeznaczone było głównie dla uczennic z klas pierwszych. Pokazy i ćwiczenia na specjalistycznych fantomach pozwoliły uczestniczkom lepiej zrozumieć problem i nauczyć się samodzielnego badania stanu swoich piersi.


Kolejna prelekcja dotyczyła honorowego dawstwa szpiku kostnego oraz komórek krwiotwórczych. Przeprowadzona została przez dr n. med. Annę Piłat z Ośrodka Dawców Szpiku CSK i S UM w Łodzi. Podczas spotkania zostały omówione zasady rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, metody jego pobierania oraz doboru niespokrewnionego dawcy szpiku kostnego dla biorcy, czyli naszego bliźniaka genetycznego.
Dlatego warto zgłosić się do banku dawców szpiku? – można dostać szansę uratowania komuś życia!
W Polsce notuje się rocznie ok. 10 tys. zachorowań na nowotwory krwi, czyli "białaczki". Jedną z metod leczenia tych chorób jest przeszczep szpiku. W ostatnich latach, dzięki niesłychanemu postępowi w dziedzinie transplantologii, leczenie przeszczepieniem szpiku stało się w pełni uznaną metodą leczenia tych chorób.
To właśnie dawcy szpiku uratowali wielu chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi.
Oddaj 5 ml własnej krwi i zostań potencjalnym honorowym dawcą szpiku.
Więcej przydatnych informacji o dawstwie szpiku i narządów na stronach: POLTRANSPLANTU: www.szpik.info oraz Ministerstwa Zdrowia :www.mz.gov.pl
Pamiętaj:
• 1. Dawstwo szpiku jest honorowe.
• 2 Do rejestru ALF PL3 zapisujemy zdrowych ludzi w wieku 18 - 50 lat.
• 3. Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje.
• 4. Pobrania dokonuje się z: kości talerza biodrowego (w narkozie) lub z krwi (bez potrzeby znieczulania).
• 5. Aby zostać kandydatem na dawcę i zostać zarejestrowanym w rejestrze dawców szpiku, wystarczy oddać 10 ml krwi.