Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

PROFILAKTYKA RAKA PIERSI
W ramach Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki 24 listopada w naszej szkole miało miejsce spotkanie młodzieży, przede wszystkim dziewcząt, ale nie tylko, z przedstawicielkami Bełchatowskiego Stowarzyszenia „Amazonek”. Spotkanie poświęcone było profilaktyce raka piersi. Dyplomowana pielęgniarka pani Barbara Mucha omówiła najważniejsze czynniki ryzyka, objawy nowotworu piersi, diagnostykę oraz profilaktykę. Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. To częsty temat w mediach i debacie publicznej. Natomiast zaawansowany rak piersi to niestety wciąż temat tabu.
Na profilaktykę raka piersi składają się następujące elementy:
-Ograniczenie czynników ryzyka nowotworu (unikanie stresu, używek, stosowania leków hormonalnych);
-Zbilansowana dieta;
-Uprawienie regularnych ćwiczeń;
-Samokontrola piersi;
-Wykonywanie badań profilaktycznych (USG, mammografia).
Dzięki prelekcji młodzież dowiedziała się , że skuteczność leczenia i wyleczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, a samobadanie jest podstawą profilaktyki raka piersi. Prawidłowo prowadzone demaskuje zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju choroby.
Na zakończenie spotkania uczennice na fantomach mogły nauczyć się jak wykonać samobadanie piersi by wykryć ewentualne niebezpieczeństw.