Relacja z pobytu uczniów Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie na zagranicznym stażu zawodowym w Dreźnie

Relacja z pobytu uczniów Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie na zagranicznym stażu zawodowym w Dreźnie w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.  

Relacja „dzień po dniu” 27.09.2020 – 10.10.2020

Dzień pierwszy – 27.09.2020

Nasz długo wyczekiwany wyjazd na staż zawodowy do Drezna rozpoczął się punktualnie o godzinie 12:00. Czas w autobusie spędziliśmy na typowych czynnościach, takich jak rozmowy, słuchanie muzyki czy spanie. Dodatkowo podróż umiliła transmisja wyścigu formuły 1 z Soczi. Przed przekroczeniem granicy posililiśmy się jeszcze w restauracji. Około godziny 18:00 dotarliśmy na miejsce, rozlokowaliśmy się w pokojach, a następnie udaliśmy na obiadokolację. Potem wyszliśmy na spacer, żeby poznać naszą najbliższą okolicę. Wieczorem odbyliśmy jeszcze spotkanie organizacyjne, na którym uzyskaliśmy najważniejsze informacje dotyczące zakwaterowania w hotelu „Jugendgästehaus” oraz programu na najbliższe dni i otrzymaliśmy bilety na komunikację miejską. Zmęczeni po podróży, szybko położyliśmy się spać, by zregenerować siły na jutrzejszy pierwszy dzień realizacji stażu.

Dzień 2 – 28.09.2020

Dzień drugi pobytu w Dreźnie rozpoczęliśmy pełną parą już z samego rana. O godzinie 7.00 spożyliśmy pyszne śniadanie w formie bufetu szwedzkiego. Następnie udaliśmy się na naszą pierwszą podróż tramwajem do głównego celu naszego wyjazdu – placówki kształcenia zawodowego WBS Training. Po krótkim oprowadzeniu po obiekcie zapoznaliśmy się z podstawami oprogramowania AutoCad 2D oraz wykonaliśmy kilka dość wymagających rysunków. Po zakończeniu naszego pierwszego dnia szkolenia udaliśmy się na zwiedzanie najważniejszych zabytków Drezna, między innymi nazywanego ,,damskim” Kościoła Marii Panny, Zwinger z galerią Sempera oraz stary rynek. Nieco zmęczeni wrażeniami całego dnia wróciliśmy na obiadokolację do hotelu. Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się na małe zakupy do pobliskiego sklepu, a wieczór spędziliśmy na graniu w gry i projekcji filmowej.

Dzień 3 – 29.09.2020r.

Dzień zaczął się standardowo -6:45  rano pobudka i 7:15 śniadanie. Do placówki kształcenia zawodowego WBS pojechaliśmy jednak inaczej niż zwykle, bo „S-Bahnem” czyli szybką koleją miejską, a nie tramwajem. Wynikało to z faktu, że komunikacja miejska w Niemczech na dzień dzisiejszy ogłosiła strajk. W pociągu przeżyliśmy kontrolę biletów i dojechaliśmy na miejsce. W czasie stażu głównym naszym zadaniem było dziś przerysowanie w programie AutoCAD 2D szkiców sześciu elementów. Wszyscy uczniowie wykonali  bezproblemowo zadanie. W ten sposób wyćwiczyliśmy i przypomnieliśmy sobie szkicowanie elementów w 2D i odczytywanie rysunków technicznych. Dowiedzieliśmy się, jak używać wiązań różnych części elementu, co było konieczne do prawidłowego wykonania ćwiczeń. Po powrocie do hotelu mieliśmy chwilę na krótką regenerację sił. Następnie zjedliśmy obiadokolację i mniejsza grupa uczestników udała się z dwoma opiekunami na spacer po Nowym Mieście. Nie odbyło się oczywiście bez pierwszej degustacji znanych w Dreźnie kebabów. Wieczór spędziliśmy grając z opiekunami w karty i czytając książki.

Dzień 4 – 30.09.2020

Dzień czwarty naszego pobytu w Dreźnie rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, przygotowanego przez hostelową kuchnię. Następnie wyruszyliśmy w kierunku naszego przystanku tramwajowego, na którym wsiedliśmy do tramwaju linii numer 7. Po dotarciu na zajęcia do placówki WBS rozpoczęliśmy pierwszy raz pracę w programie AutoCAD 3D. Nasze zadanie polegało na zapoznaniu się z powierzchnią roboczą programu AutoCAD 3D oraz zaprojektowaniu pierwszych części 3D. Było to dość wymagające zadanie, ale dobrze sobie z nim poradziliśmy. Po zajęciach udaliśmy się na znaną w Dreźnie ulicę – Loiusenstraβe, by zobaczyć nową okolicę i skosztować lokalnych przysmaków. Najedzeni, wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszego hotelu. O godzinie 18 zjedliśmy jeszcze lekką kolację. Wieczorem natomiast czekała jeszcze na chłopaków miła niespodzianka od dziewczyn z klasy: Nataszy i Justyny, które z okazji „Dnia Chłopaka” wręczyły swoim kolegom z klasy miłe upominki. Wieczorny czas upłynął uczestnikom projektu w różnoraki sposób. Jedni wykonywali zadania z matematyki, inni grali na komputerach, zaś największa grupa dała się pochłonąć grze w „Mafię”.

Dzień piąty – 01.10.2020

Dzień jak co dzień rozpoczęliśmy od sytego śniadania i pięknej słonecznej pogody. W ramach zajęć stażowych kontynuowaliśmy  pracę z programem AutoCAD 3D, a dokładniej mówiąc używaliśmy funkcji modelowania 3D, tworzyliśmy animacje modelów oraz szyki w przestrzeni. Po drugim dniu realizacji zadań w tym programie zgodnie doszliśmy do wniosku, że preferujemy pracę w bardziej intuicyjnym  Inventorze.  Ponadto mieliśmy dziś możliwość wcielić się w rolę aktorów, ponieważ jedna z grup została zaproszona do udziału w krótkim filmiku promującym mobilności w ramach programów Erasmus+ i PO WER z ramienia partnera naszego projektu. Nasi koledzy i koleżanki świetnie wypadli przed kamerą, co będziemy mogli zobaczyć już za kilka dni. Popołudnie spędziliśmy  w centrum Drezna, podziwiając nieznane dotąd zakątki okolicy. Do hotelu wróciliśmy dopiero na obiadokolację, która dziś, jak co tydzień w tym hotelu, była wegetariańska. Pomimo wcześniejszych obaw jedzenie okazało się bardzo pyszne. Wieczór standardowo upłynął na wspólnych grach oraz wykonywaniu zadań z matematyki.

Dzień 6 – 02.10.2020

Jak zwykle punktualnie o godz. 7:15 zeszliśmy do hostelowej stołówki, gdzie zjedliśmy syte śniadanie. Następnie, zgodnie z codziennym planem, wyruszyliśmy tramwajem numer 7 do placówki WBS. Na zajęciach z sympatycznymi nauczycielami, nazywanymi przez nas Habibi i Wiktor,  doskonaliliśmy  dziś dalej umiejętności projektowania przestrzennego w programie AutoCAD 3D, a dokładniej mówiąc ćwiczyliśmy złożenie połączeń sworzniowych . Popołudnie spędziliśmy w Muzeum Techniki, gdzie każdy z nas mógł zmierzyć się z łamigłówkami i zabawami logicznymi oraz zobaczyć wiele starych urządzeń i zaobserwować, jaką drogę ewolucji przebyły w stosunku do dnia dzisiejszego, m.in. aparaty fotograficzne, telefony, procesory czy telewizory. Do hostelu wróciliśmy na pyszną obiadokolację na godzinę 18:00. Resztę wieczoru spędziliśmy na sprzątaniu pokojów, oglądaniu filmów i odrabianiu matematyki w grupach.

Dzień 7 –  03.10.2020r.

Dzień rozpoczęliśmy godzinę później niż zwykle, bo o 8 rano (niech żyją weekendy!). Po pysznym śniadaniu, o godzinie 09:07, byliśmy gotowi do drogi na zwiedzanie, ale podróż tramwajem była nieco mniej komfortowa niż w tygodniu (dzisiaj Niemcy obchodzą 30. rocznicę Zjednoczenia Niemiec, co oznacza dla nich długi weekend, a co za tym idzie brak miejsc siedzących w tramwaju). Dziś udaliśmy się do Muzeum Wojskowo-Historycznego Bundeswehry (Militärhistorisches Museum der Bundeswehr), a tam czekało nas półtoragodzinne zwiedzanie wspaniałej wystawy prezentującej ponad 800 lat historii niemieckiej myśli militarnej. Eksponaty udostępnione zwiedzającym, obejmowały zarówno wozy bojowe z konkretnych epok jak i  eksperymentalną broń Trzeciej Rzeszy. Oczywiście kleszczowskim technikom najbardziej przypadły do gustu wozy opancerzone oraz czołgi… obudziła się w nas również dusza mechaników. Po wizycie w muzeum pojechaliśmy jeszcze na krótkie zakupy i spacerkiem  wróciliśmy do hostelu odpocząć po pracowitym tygodniu. Po południu nastąpiła „zmiana warty”, przyjechali nowi nauczyciele, którzy będą się nami opiekować przez następny tydzień. Po obiadokolacji o godz. 18 wyruszyliśmy jeszcze na Stare Miasto, aby podziwiać piękne zabytki drezdeńskie wieczorową porą. To był naprawdę udany słoneczny dzień.

Dzień 8 – 04.10.2020

Dzień ósmy naszego pobytu w Dreźnie rozpoczęliśmy od przepysznego śniadania w hostelowej stołówce. Następnie udaliśmy się na peron kolejowy, by stamtąd wyruszyć pociągiem w podróż do Saskiej Szwajcarii, czyli parku narodowego gdzie znajdują się przepiękne góry. Zanim znaleźliśmy się u ich podnóży musieliśmy jeszcze przepłynąć barką Łabę. Zdobywanie szczytu było naprawdę wymagające, ponieważ szlak, który wybraliśmy był naprawdę stromy, a deszczowa pogoda dodatkowo utrudniała naszą wyprawę. Ostatecznie udało nam się, a na “górze” mogliśmy podziwiać niesamowite widoki. Wszyscy uczestnicy wyprawy zrobili masę zdjęć, ponieważ było na co popatrzeć. Na drogę powrotną ze szczytu wybraliśmy inny szlak, bardziej kręty i kolorowy. Do hotelu wróciliśmy zmęczeni i szczęśliwi. O godzinie 18 zjedliśmy jeszcze obiadokolację, a godzinę później wybraliśmy się do sklepu, by uzupełnić nasze zapasy na kolejne dni. Wieczorem uczestnicy projektu zajęci byli nauką oraz wspólnym spędzaniem czasu przy oglądaniu seriali.

Dzień 9 – 05.10.2020

W ten oto sposób rozpoczęliśmy drugi tydzień naszego pobytu w Niemczech na stażu zawodowym. Dziś też nasz kolega Tomek Janich świętował swoje 19. urodziny, o czym nawet pamiętali partnerzy naszego projektu Po obfitym śniadaniu udaliśmy się standardowo do placówki kształcenia zawodowego WBS, by od dziś zgłębiać tajniki programu Inventor. Poznaliśmy nowe komendy, tworzyliśmy parametryzowane szkice i uzupełnialiśmy je siatkami. Ponadto zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy, w których składzie będziemy prezentować końcowy efekt naszej wspólnej pracy nad projektem w ostatnim dniu stażu. Popołudnie spędziliśmy w pięknym parku „Groβer Garten”, podziwiając jego barokowy styl, podziwiając naturę i ładując baterie na następne dni pobytu w Dreźnie. Po obiadokolacji graliśmy w gry planszowe i czytaliśmy książki.

Dzień 10 – 06.10.2020r.

Dziesiąty dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od śniadania w naszym hostelu. Następnie zgodnie z harmonogramem udaliśmy się do ośrodka szkoleniowego WBS tramwajem linii numer 7. Dzisiaj kontynuowaliśmy pracę z programem Inventor. Tworzyliśmy części 3D silnika spalinowego na podstawie rysunków technicznych, a następnie wykonywaliśmy ich złożenia. Po zajęciach odwiedziliśmy przeszkloną fabrykę Volkswagena w Dreźnie. Zobaczyliśmy linię produkcyjną fabryki, gdzie obecnie powstają najnowsze elektryczne samochody tej marki. Poznaliśmy proces produkcyjny „elektryków”, ich budowę oraz koncepcyjne elektryczne pojazdy tego producenta. Po zwiedzaniu fabryki wróciliśmy do hostelu na przepyszną kolację. Po kolacji graliśmy w gry planszowe i wykonywaliśmy zadania z matematyki.

Dzień 11 – 07.10.2020r.

Dzień zaczęliśmy jak zwykle od śniadania o godz. 7:15. Równo o 8:00 zebraliśmy się przed hostelem, by wyruszyć na przystanek na nasz tramwaj numer 7, a nim do WBSu. Pierwsza część stażu poświęcona była szlifowaniu różnych funkcji w programie Inventor, np. łączeniu części w elementy czy tworzeniu widoków i przekrojów części i elementów. Po przerwie obiadowej natomiast każda grupa zajęła się przygotowaniem własnych  projektów, których efekty zobaczymy już w piątek. Po pełnym dniu pracy udaliśmy się „na miasto”,  by zrobić zakupy i spróbować niemieckiego jedzenia. O 18.00 mieliśmy kolację, a po niej dalej zabraliśmy się gorliwie do pracy nad naszymi ambitnymi projektami.

Dzień 12 – 08.10.2020r.

Dzień jak co dzień, czyli pobudka, śniadanie i trasa tramwajem do WBSu. Dziś już czwartek, więc czujemy powoli zbliżający się dzień wyjazdu do domu, a także prezentacji swoich efektów pracy, zdobytych w czasie stażu w obecności innych uczestników projektu i naszych opiekunów po stronie polskiej i niemieckiej. Zajęcia zaczęliśmy praktyką funkcji animacji w programie AutoDesk Inventor, dzięki której będziemy mogli uatrakcyjnić wygląd naszych projektów. Resztę czasu poświęciliśmy „dopieszczaniu”  całościowo naszych projektów. Po zajęciach wróciliśmy do hotelu, zjedliśmy wegetariańską obiadokolację oraz trochę niemieckich słodyczy, a po krótkim odpoczynku dokończyliśmy prace nad projektami i przygotowaliśmy się do jutrzejszych wystąpień, oczywiście w języku angielskim. Dziś wcześniej poszliśmy spać, aby zregenerować siły na najważniejszy dzień w trakcie całego pobytu.

Dzień 13 – 09.10.2020r.

Dzień zaczął się od śniadania w śpiącym nastroju.  Szybkim krokiem udaliśmy się po raz ostatni na przystanek tramwaju o nr 7 jadącym w kierunku Weixdorf. Za 5 dziewiąta  wszyscy byli gotowi do pracy na swoich stanowiskach komputerowych. Każdy z nas natychmiast zabrał się do pracy, gdyż musieliśmy dokończyć swoje projekty i stworzyć prezentacje. Pozostały nam na to 3 godzinny. Była to walka z czasem. O godzinie 12  każda z grup była gotowa do przedstawienia swojego projektu. Wszyscy stanęli na najwyższym poziomie, wszystkie projekty były bardzo oryginalne, od stworzenia koparki, po dom, silnik elektryczny, helikopter, drezynę, zegarek, bolid i buggy. Każdy z pomysłów był niepowtarzalny i każda z grup zmierzyła się z różnymi problemami podczas tworzenia w programie Inventor. Prezentacje grup były  naprawdę świetne. Projekty zrobiły wielkie wrażenie.

Po przedstawieniu projektów zostały nam wręczone certyfikaty. Następnie udaliśmy się na mały poczęstunek i każdy wpisał się w księgę pamiątkową grup uczestniczących w projektach w WBS-ie. Po wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej zrobiliśmy zdjęcia pamiątkowe z trenerami, opiekunami stażu po stronie polskiej niemieckiej. Towarzyszyły temu ogromne emocje i radość. Po wszystkim z wielką niechęcią wsiedliśmy do tramwaju powrotnego. Czuliśmy niewielki niedosyt, jednak wyjście na miasto i do galerii pozwoliło na ciekawe spędzenie ostatniego popołudnia w Dreźnie i podziwianie miasta. Była to również ostatnia szansa na spróbowania miejscowego jedzenia w postaci kebaba. Po napełnieniu żołądków udaliśmy się jeszcze na obfitą obiadokolację do hotelu. Następnie rozpoczęliśmy grę w mafię, aby wykorzystać ostatnie godziny we wspólnym gronie i  wesołym nastroju. To będzie długa noc…

Dzień 14 – 10.10.2020

Właśnie dziś, czas pobytu na 2-tygodniowym stażu zawodowym w Dreźnie dobiegł końca. Pora wracać do domu, do Polski. Nasze kompetencje zawodowe w zakresie programów AutoCAD oraz Inventor  znacznie się poszerzyły. Wzrosły również nasze umiejętności językowe. Nauczyliśmy się  wielu nowych  zwrotów zarówno po angielsku i niemiecku, a niektórzy z nas przełamali barierę językową, która przez tak długi czas przeszkadzała nam w płynnej mowie w obcym języku. Bardzo dobrze będziemy wspominać naszych trenerów: Pana Mahabuba, a zwłaszcza Pana Wiktora.Hostel pożegnał nas standardowo obfitym śniadaniem, po którym znieśliśmy swoje bagaże i ostatni raz spojrzeliśmy na naszą urokliwą dzielnicę. Droga do Kleszczowa szybko minęła, gdyż większość z nas spała w czasie podróży, budząc się dopiero daleko od niemieckiej granicy. Po dotarciu pod  naszą szkołę, pożegnaliśmy się  ze sobą oraz naszymi opiekunami i powróciliśmy do swych domów. W poniedziałek widzimy się znowu, tym razem w szkole :).