Skutki „uboczne” czytania

Luty to jeden z najbardziej depresyjnych miesięcy w roku szkolnym. Przerwa świąteczna połączona z feriami jest już tylko wspomnieniem, a do wiosny i Wielkanocy jeszcze tak daleko. Do tego brudny, topniejący śnieg, wszechobecne błoto i gdzieniegdzie zdradliwy lód zniechęcają do spacerów. Nauka zdalna zdaje się nie mieć końca, szarobura mgła powoli zaczyna przenikać umysł. W takich dniach warto poszukać ukojenia w dobrej literaturze. Poniżej kilka faktów o czytaniu.

  • Redukuje stres.

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

  •  Stymuluje mózg.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą skłonność do rozwoju Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

  • Poprawia pamięć.

Podczas czytania – zwłaszcza wielotomowych powieści (kto czytał „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta ten wie 😉 ) mamy mnóstwo wiadomości do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Efektem „ubocznym” są tworzące się w mózgu nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

  • Poszerza światopogląd.

Czytanie różnych książek, publikacji z jednej dziedziny nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na temat z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć światopogląd i wyrobić sobie własne zdanie.

  • Rozwija wyobraźnię.

Mając przed oczami tylko literki, musimy uruchomić wyobraźnię, aby zwizualizować sobie to, co dzieje się w książce. Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą fantazję.
 

  • Inspiruje.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co realny człowiek. Czytelnik może skorzystać z doświadczeń bohaterów, inspirując się jego wyborami, podróżami, hobby.

  • Poprawia skupienie i koncentrację.

Czytanie powieści czy dramatów wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

  • Poszerza słownictwo.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt bezboleśnie poszerza nasz słownik bierny i czynny.

  • Zwiększa atrakcyjność dla płci przeciwnej.

Szczególnie w przypadku czytających mężczyzn. Widać kobiety potrafią lepiej dostrzegać to, co ważne. A mężczyzna z książką wygląda lepiej niż bez 😉