Mamy Mistrzów II Szkolnego Turnieju Szachowego

Dnia 8 marca, o godz. 18.00 odbył się długo wyczekiwany II Szkolny Turniej Szachowy. Ze względu na trudną sytuację, związaną z pandemią koronawirusa i nauką zdalną , zdecydowaliśmy się przeprowadzić go w formie online, na platformie lichess.org i zrobić streaming na żywo przez Facebook Sympatyków biblioteki ZSP w Kleszczowie. Do ostatniej chwili nerwy nas nie opuszczały, czy wszystko przebiegnie bez zakłóceń. Ale udało się! Do rozgrywek przystąpiło 16 zawodników, którzy pod czujnym okiem sędziowskim Łukasza Kasprzaka i Piotra Chybalskiego rozegrali 9 rund.

Jak powiedział Łukasz: „Turniej przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Emocji jednak nie zabrakło! Komentując razem z Piotrem rozgrywki zawodników oglądaliśmy ciekawe pojedynki i pięknie wygrane partie szachowe. Bardzo cieszy mnie, że było aż szesnaście osób chętnych, by w ten dzień zebrać się i pograć w tą niezwykłą grę, którą są szachy. Mam nadzieję, że uczestnicy dobrze się bawili. Gratuluję wszystkim, którzy stawili się do turnieju!”. Przyłączamy się do gratulacji i przystępujemy do ogłoszenia wyników.

Werdyktem Jury w składzie : Łukasz Kasprzak, Piotr Chybalski, Katarzyna Woźniak i Barbara Mickiewicz przyznano następujące miejsca:

  • I miejsce – TOMASZ MIZERA ( 7,5 pkt )
  • II miejsce – TOBIASZ RĘKORAJSKI ( 7 pkt )
  • III miejsce – KONRAD OLCZYK ( 6 pkt )

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Ale cóż by było za zwycięstwo, bez zdrowej rywalizacji uczestników? Oto i oni: Maciej Łakomy, Szymon Płuciennik, Maksymilian Zawiślak, Wiktor Kabała, Jan Szymczak, Wiktor Kaczmarek, Klaudiusz Karasek, Kacper Chałupek, Daniel Gądek, Antoni Włodarczyk, Sergiusz Franczak, Mikołaj Stańczak. Dziękujemy Panowie za wspaniałą grę i życzymy wygranych w kolejnym turnieju!

Nagrody dla Zwycięzców i upominki dla uczestników turnieju ufundowała Pani Dyrektor Agnieszka Nagoda- Gębicz, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Chcemy także skorzystać z okazji i podziękować naszym wspaniałym pomocnikom technicznym, dzięki którym mogliśmy wypromować i przeprowadzić bezbłędnie to wydarzenie. Brawo Panowie!

To były piękne i z pewnością niezapomniane chwile, za które serdecznie Wam dziękujemy. A znając Was, nie żegnamy się, tylko mówimy do zobaczenia wkrótce!

Uwaga! Mamy jeszcze dla Was BONUS od naszych sędziów Łukasza i Piotra, w postaci gifa z komentarzem ostatniej rundy mistrzów Tomasza Mizery i Tobiasza Rękorajskiego!

Animacja prezentująca przebieg rozgrywki

Szczególnie interesującą partią był pojedynek ścisłej czołówki, Tomasza Mizery z Tobiaszem Rękorajskim. Partia od samego początku była prowadzona w sposób agresywny. Tobiasz zagrał ryzykowne pchnięcie piona królewskiego na f5, co wywierało nacisk na centrum, ale jednocześnie osłabiało pozycję czarnego monarchy. Podczas gry środkowej czarne popchnęły piona hetmańskiego ruchem b5, który zaatakował gońca przeciwnika. Z początku wydawało się to dobrym ruchem jednak, Tomek zauważył tymczasowe poświęcenie gońca. Okazało się, że po zbiciu, wieża w rogu szachownicy stała się niebroniona, przez co została zbita. Do pewnego momentu obaj zawodnicy grali bezbłędnie, jednakże gdy Tomek realizował przewagę, chcąc odrzucić skoczka przeciwnika, wykonał posunięcie pionem na f3, co spowodowało utratę kontroli nad czarnymi polami wokół króla. W tym momencie Tobiasz miał szansę na uzyskanie co najmniej równej pozycji. Po zbiciu piona gońcem co zaatakowało króla, przeciwnik został zmuszony do odejścia nim na bandę. Teraz było możliwe posunięcie się gońcem na g3 z atakiem na hetmana. Wygląda na to, że w tej pozycji, Tomek nie mógł uciec swoim hetmanem, gdyż po włączeniu królowej przeciwnika do akcji, poprzez pole e7, groziłby mat. Tobiasz zdecydował się jednak na wzięcie lepszej jakościowo figury. Ostatecznie Tomek zrealizował przewagę materiału, a w ostatnich ruchach miał okazję wzięcia hetmana za darmo. Zagrał jednak promocję piona pokazując swą dominację na szachownicy. W tej partii było tyle zaskakujących posunięć, że z pewnością była najlepszym szachowym widowiskiem na tym turniej.