Literacka Nagroda Nobla 2021 – Kim jest Abdulrazak Gurnah?

Abdulrazak Gurnah autor „Memory of Departure” (1987), „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990), „Paradise” (1994), „Admiring Silence” (1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005) i „The Last Gift” (2011) został wyróżniony przez Akademię Szwedzką za bezkompromisowe i pełne współczucia spojrzenie na skutki kolonializmu i los uchodźców w obliczu kulturowej przepaści między kontynentami.

Pisarz urodził się w 1948 roku i dorastał na Zanzibarze. W latach 60. ubiegłego wieku, jako uchodźca przybył do Wielkiej Brytanii i rozpoczął studia. Aktualnie wykłada literaturę na  Kent University. Twórczość autora – zarówno książki, jak i prace akademickie – cechuje przenikliwe spojrzenie na kwestie kolonializmu i postkolonializmu, szczególnie w kontekście afrykańskim, indyjskim oraz karaibskim.

Literacka Nagroda Nobla dla Abdulrazaka Gurnaha może być szansą dla wszystkich czytelników, by wyjść nieco z bezpiecznej zachodniej strefy książkowych przyzwyczajeń i spojrzeć na bogaty i ważny świat twórczości związanej z Afryką. Tym bardziej, że proza Gurnaha to połączenie wiedzy i erudycji autora, z przenikliwym i pełnym wyczucia stylem. „W swej twórczości Abdulrazak Gurnah przygląda się doświadczeniu uchodźcy, skupia się na jego tożsamości, świadomości i samoocenie. Bohaterowie tych książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć” – napisała o laureacie Szwedzka Akademia.