Poznaj Polskę

W dniach 11-12.10 uczniowie liceum ogólnokształcącego uczestniczyli w wycieczce w ramach ministerialnego programu Poznaj Polskę. Trasa wycieczki wiodła przez województwo śląskie.  Obiekty, które odwiedzili uczniowie związane były z dziedzictwem kulturowym i przemysłowym Górnego Śląska,  Beskidu Śląskiego i Śląska Cieszyńskiego.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Zamek w Olsztynie k. Częstochowy (obiekt na Szlaku  Orlich Gniazd), a następnie zdobyliśmy szczyt, którego stoki są początkiem Wisły  – Baranią Górę  (1220 m.n.p.m.). Nocleg spędziliśmy w schronisku górskim PTTK. Następnego dnia rano, po zejściu ze stoków Baraniej Góry (tu zlokalizowane jest schronisko) udaliśmy się do Muzeum Ustrońskiego – wszechstronnego obiektu ukazującego kulturę Śląska Cieszyńskiego i historię wydobycia rud żelaza w tym regionie.  Następnie przejechaliśmy do Katowic i odwiedziliśmy tam stare robotnicze osiedle Nikiszowiec. Jest to „żyjący skansen”, czyli obiekt, w którym ciągle toczy się życie, ale jednocześnie ma już znaczenie historyczne.  Można tu poczuć klimat epoki silnego uprzemysłowienia Górnego Śląska. Czas tu jakby  się zatrzymał na latach 60-70-tych XX wieku. Następnie zwiedziliśmy skansen w Chorzowie.  Tutaj już cofnęliśmy się w czasie do XIX wieku i odwiedziliśmy chałupy z regionu całego Górnego Śląska i Beskidu Śląskiego. Na koniec dnia popłyneliśmy łódkami podziemną trasą turystyczną w sztolni Czarnego Pstrąga,  która wchodzi w skład kompleksu Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach  (obiekt jest na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO)Wycieczka była zorganizowana dzięki wkładowi finansowemu Ministerstwa Edukacji (80% kosztów) i wpłatom własnym uczniów (20% kosztów).