Szkolny tydzień profilaktyki

W dniach od 15 do 19 listopada w naszej szkole miał miejsce Szkolny Tydzień Profilaktyki zorganizowany po 2 letniej przerwie spowodowanej czasem pandemii. W ramach  tygodnia profilaktyki zorganizowanych zostało wiele działań i spotkań dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły. 

Zdrowy kręgosłup

W poniedziałek, 15 listopada odbyło się spotkanie dla uczniów pierwszych i drugich klas ratowniczo- medycznych z rehabilitantem z „Kleszczowskiej Przychodni Salus” p. Mariuszem Kopalą poświęcone problemom z kręgosłupem. Zarówno w młodym, jak i starszym wieku zwykle nie przykładamy zbyt dużej uwagi do tego jak siedzimy, pracujemy, odpoczywamy. Nie niepokoimy się drobnymi bólami  mówiąc, że „ to samo przejdzie”. Jednak czy tak jest na pewno? Czy ciągły i momentami nasilający się ból pleców może sam odpuścić? Prowadzący spotkanie w kilku słowach odpowiedział na te pytania, przedstawił problem i zaproponował kilka prostych zmian nawyków, które mogą poprawić naszą kondycję i  zdrowie. Podczas pozycji siedzącej nasz kręgosłup podlega ogromnym siłom dociskającym kręgi. Fizjologiczne krzywizny tracą swoją funkcję amortyzującą i ostatecznie zamiast odpoczywać w tej pozycji nasze ciało jest podwójnie zmęczone. Jednak wystarczy od czasu do czasu wykonać kilka prostych ćwiczeń: skłonów, skrętów tułowia i nasze mięśnie dostają liczne odprężające bodźce. Systematyczne ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój i zwiększają wydolność organizmu. Warto o trym pamiętać. Brak ćwiczeń sprzyja wiotkości mięśni przyczyniając się tym samym do utraty prawidłowej postawy naszego ciała.


7 grzechów głównych:
1. Siedzący, mało aktywny tryb życia.
2. Brak zmian pozycji w trakcie długotrwałej pracy.
3. Lata zaniedbań dotyczących diety.
4. Brak regularnych ćwiczeń.
5. Zbyt forsujące treningi bez nadzoru trenera.
6. Niewłaściwie wykonywane codzienne czynności, np. podnoszenie zakupów.
7. Problemy zwyrodnieniowe- strukturalne.

Również w poniedziałek 15 listopada dla uczniów klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego
i Technikum Nowoczesnych Technologii
odbyła się w auli SOLPARKU kolejna prelekcja nt. honorowego dawstwa szpiku kostnego oraz komórek krwiotwórczych przeprowadzona przez dr n. med. Annę Piłat z Ośrodka Dawców Szpiku CSK i S UM w Łodzi pod hasłem Zostań bohaterem szpiku. Podczas spotkania zostały omówione zasady rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, metody jego pobierania oraz doboru niespokrewnionego dawcy szpiku kostnego dla biorcy, czyli naszego bliźniaka genetycznego. W ramach współpracy z łódzką Fundacją dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” został skierowany do młodzieży apel i prośba o pomoc  i ratunek  dla 12 letniego chłopca –Zostań bohaterem – uratuj Adama.  Dlaczego warto zgłosić się do banku dawców szpiku? –  Bo można dostać szansę uratowania komuś życia! To właśnie dawcy szpiku uratowali wielu chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. Wystarczy oddać 5 ml własnej krwi i zostać potencjalnym honorowym dawcą szpiku.

Więcej przydatnych informacji o dawstwie szpiku i narządów na stronach: POLTRANSPLANTU: www.szpik.info oraz Ministerstwa Zdrowia: www.mz.gov.plWe  wtorek, 16 listopada  odbyło się pierwsze z cyklu spotkań dla młodzieży Świadome odżywianie- żyj zdrowo. Gościem był  dietetyk, a zarazem instruktor sportu Patryk Jabłoński. W czasie spotkania uświadamiał uczniów jak ważna jest dla młodego organizmu edukacja żywieniowa i prozdrowotna. Młodzież dowiedziała się o tym czym jest świadome odżywianie dla naszego zdrowia, poznała podstawowe zasady zdrowego odżywiania, sposoby zmiany złych nawyków żywieniowych a także „fakty” i „mity” dotyczące informacji żywieniowych zamieszczanych w Internecie.

W środę  17 listopada, w naszej szkole po raz kolejny pieczony był  przepyszny i zdrowy chleb z okazji ” Światowego Dnia Pieczenia Chleba” oraz akcji „Śniadanie daje moc”. Celem akcji było uświadomienie młodzieży konieczności spożywania śniadania  oraz zwrócenie uwagi uczniom na to, że pieczenie wcale nie jest takie trudne a może być świetną zabawą. Przekonali się o tym uczniowie klasy Ia, którzy wraz z panią Katarzyną Woźniak przygotowywali chleb według własnych przepisów. A internat przygotował pyszne i zdrowe pasty do chleba.

7 zalet jedzenia śniadań. Poznaj je!

Śniadanie nie bez powodu nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia. Przynosi korzyści zarówno dla zdrowia, jak i sylwetki. Jakie są zalety jedzenia śniadań? Dlaczego nie warto
z nich rezygnować?

  1. Śniadanie dodaje energii

Rano warto zregenerować organizm i dostarczyć mu pożywienia, które napędzi nas do działania na resztę dnia. Jedzenie śniadań nie tylko pobudza do działania ciało, ale również mózg, który do pracy potrzebuje glukozy. Udowodniono naukowo, że osoby, które nie unikają śniadań, mają lepszą pamięć i szybciej się koncentrują. Przez śniadanie rozumiemy posiłek jedzony maksymalnie godzinę po wstaniu. Warto zapamiętać, że filiżanka kawy zdecydowanie się do niego nie zalicza.

2.  Poprawa odporności

Zjedzenie pożywnego śniadania przed porannym wyjściem może zdziałać cuda. Szczególnie warto postawić na ciepłe dania takie jak jajecznica, tosty, czy owsianka. Do tego najlepiej zaserwować sobie ulubiony napój – kawę lub herbatę z dodatkiem cynamonu, imbiru, czy cytryny. Takie śniadanie jest szczególnie cenne podczas zimy. Jeśli odpowiednio odżywimy organizm i rozgrzejemy go, łatwiej będzie nam odpierać ataki wirusów i bakterii, które podczas tej pory roku są szczególnie częste.

3.  Śniadanie pozytywnie wpływa na sylwetkę

Każdy, kto prowadzi zdrowy tryb życia, uprawia sport i może cieszyć się smukłą sylwetką – wie, jak ważne jest jedzenie śniadań. Dzięki nim nie odczujemy głodu przez kilka godzin. Na dodatek w ciągu dnia będziemy bardziej syci i unikniemy podjadania między posiłkami.

4.  Najlepsza pora na coś słodkiego

Jeśli ktoś jest łasuchem, ale chce dbać o linię – nie ma lepszej pory na słodycze niż poranek. Podczas śniadania spalanie jest szybsze niż w czasie pozostałych posiłków. Ponadto jeśli zdecydujemy się na zjedzenie słodkiej bułki lub czekoladowych płatków na śniadanie, ochota na słodycze w kolejnych porach dnia będzie mniejsza.
5.  Śniadanie to dłuższe życie!

Naukowcy udowodnili, że jedzenie śniadań przedłuża życie.

6.  Mniejsze ryzyko cukrzycy

Jeśli nie chcemy zachorować na cukrzycę, jedzmy śniadania. Poziom glukozy, który
w czasie snu spada, powinien być rano wyrównany. Dzięki temu unikniemy również wahań insuliny, których skutkiem jest cukrzyca.

7. Poranny rytuał ze śniadaniem

Śniadanie to świetny czas na rodzinne rozmowy i wspólne celebrowanie posiłku. Do tego aromatyczna kawa z najbliższymi czyni ten posiłek jeszcze bardziej magicznym. Wystarczy wstać pół godziny wcześniej, aby umilić sobie poranek i zapewnić dobre samopoczucie na cały dzień.

„Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich”

W ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki,  w środę 17 listopada, odbyło się spotkanie nt. „Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich”. Szkolenie dla uczniów z klas pierwszych przeprowadziła pani nadkomisarz  Sylwia Maroz z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Celem pogadanki było zapoznanie młodzieży z ich prawami i obowiązkami. Poruszono tematykę związaną z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny, bezpieczeństwem na drodze, w szkole i w domu oraz wszelkiego rodzaju zagrożeniami wynikającymi z nieodpowiedzialnego zachowania, jak również profilaktyką uzależnień, cyberprzemocą i innymi czynami o szkodliwości społecznej. Podczas spotkania uczniowie także mieli okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość pokonania toru z pachołków z założonymi alko- i narkogoglami. Atrakcja była nie tylko świetną zabawą, ale pokazała także jak bardzo alkohol zniekształca naszą percepcję. Zajęcia z funkcjonariuszami Policji są cyklicznymi spotkaniami i jednymi z wielu działań profilaktyczno- wychowawczych, prowadzonych przez szkołę i realizowanych w ramach programu profilaktyki.  Dziękujemy Policji z Bełchatowa za zaangażowanie, współpracę  oraz profesjonalne wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym uczniom.

Spotkanie profilaktyczne „Profilaktyka raka piersi”

W dniu 18 listopada w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki odbyło się spotkanie profilaktyczne z „AMAZONKAMI” z Bełchatowskiego Stowarzyszenia „Amazonki” nt. „Profilaktyka raka piersi”. Spotkanie prowadziły panie: Jolanta Ciupa, Krystyna Ferlińska, Bożena Guzek. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i uczennice z klas I i II Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Nowoczesnych Technologii.

„Rak piersi jest najczęstszym na świecie nowotworem złośliwym u kobiet. Możliwość jego wyleczenia zależy od zaawansowania w chwili wykrycia, co oznacza, że im wcześniej rak będzie rozpoznany i zostanie podjęte leczenie, tym większy odsetek kobiet osiągnie trwałe wyleczenie. Należy także podkreślić, że w przypadkach wcześnie wykrytych leczenie raka piersi jest maksymalnie zachowawcze i nie pociąga za sobą użycia metod okaleczających tj. amputacji piersi ani wielomiesięcznej obciążającej chemioterapii, a w przypadku raka przedinwazyjnego wyleczenie jest pewne. Metody profilaktyki skoncentrowane są na jak najwcześniejszym wykryciu stanów przedrakowych, raków przedinwazyjnych i wczesnych raków inwazyjnych piersi, w których możliwości wyleczenia są największe.

Należą do nich:
1. Samobadanie piersi
2. Badanie piersi przez lekarza
3. Mammografia przesiewowa

Celem samobadania i badania piersi przez lekarza jest jak najwcześniejsze zauważenie objawów, które mogą nasuwać podejrzenie raka np.: wyczuwalne stwardnienie, wciągnięcie skóry lub brodawki czy asymetria gruczołów i stanowią wskazanie do przeprowadzenia diagnostyki obrazowej. Zagrożenie rakiem piersi wzrasta już od 35 roku życia i w wielu krajach, w tym w Polsce jest on główną przyczyną zgonów kobiet. Mężczyźni dbający o swoje samochody poddają je okresowym przeglądom technicznym w autoryzowanych serwisach. Kobiety mają znacznie więcej do stracenia – róbmy więc „okresowe kontrolne badania piersi” – a zachowamy rzecz bezcenną – zdrowie.”

Źródło: Prof. zw. dr hab. med. Leszek Kołodziejski Konsultant Wojewódzki  w dziedzinie Chirurgii Onkologicznej.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Czwartek 18 listopad to także Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji uczniowie i uczennice klas pierwszych i drugich przygotowali akcję informacyjną pod hasłem „Palenie zabija”.  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.  W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Przypominamy wszystkim, że palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy.

W piątek 19 listopada odbyła się kolejna akcja krwiodawcza połączona z   rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego pod nazwą  KLESZCZOWSKA SZPIKOMANIA.
Jak zawsze uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele chętnie w niej uczestniczyli i oddawali swoją krew. Przy okazji akcji, prowadzonej we współpracy z Kleszczowskim Klubem HDK PCK odbył się kiermasz ciast świątecznych  w ramach działań charytatywnych  „Ile waży święty Mikołaj”.