Konkurs CanSat

Z dumą informujemy, że uczniowie Technikum uczestniczą w konkursie CanSat.

CanSat to międzynarodowy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polega on na samodzielnym konstruowaniu symulatorów sond kosmicznych przez uczniów i uczennice oraz przeprowadzeniu za ich pomocą badań naukowych. Dzięki temu młodzież ma szansę zaangażować się w autorski projekt naukowy i inżynierski, już na etapie edukacji szkolnej. W naszej szkole mamy 3 wspaniałe zespoły. Z 67 zespołów startujących w konkursie do II etapu Konkursu CanSat 2022 dostały się 23, w tym 3 nasze i walczą o zwycięstwo.

Poznaj nasze zespoły !

Zespół Calidum Nothi SP w składzie: Maksym Mosiewicz, Jakub Marciniak, Wiktor Rorat, Jakub Wiśniewski, Filip Majcherek pod opieką dr inż. Wojciecha Rosiaka. https://www.facebook.com/Calidum-Nothi-SP-113844741070952

Zespół Calidum Nothi SP przy pracy

Zespół Kiebsy Aerospace w składzie: Antoni Włodarczyk, Szymon Strzelczyk, Marcin Nowacki, Krzysztof Zabłocki pod opieką dr Sławomira Pawłowskiego https://www.facebook.com/KiebsyAeroSpacehttps://instagram.com/quadcan?utm_medium=copy_link
https://youtube.com/channel/UC7LHzKHhbBptRs_0nu4tQiA

Skład zespołu Kiebsy

Zespół NERV w składzie:: Aleksander Ałaszewski, Janek Pawelec, Jakub Sztuka, Dawid Frukacz pod opieką dr inż. Pawła Kelma. https://instagram.com/nerv_cansat

Skład zespołu NERV

Więcej informacji na temat konkursu jest na stronie https://esero.kopernik.org.pl/konkurs-cansat/.

W tym momencie zespoły znajdują się w drugim etapie konkursu. Wśród wymagań pierwszego etapu było napisanie wstępnego raportu dotyczącego naszego satelity, nazwanym przez organizatorów Preliminary Design Review (PDR). 

Czym jest konstruowany przez młodzież CanSat?

Tak zwany CanSat to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie. Uczniowie stają przed wyzwaniem umieszczenia w CanSacie wszystkich podstawowych systemów składających się na satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego.

Dzięki projektowi CanSat uczestniczące Zespoły doświadczają wszystkich faz profesjonalnego projektu kosmicznego od wyboru celów misji, finansowania, promocji, zaprojektowanie CanSata, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania do startu po analizę uzyskanych danych naukowych.

Sponsorem dla naszych projektów jest Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów, której serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe naszych działań www.frgk.pl.

Logo Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów