Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia to szczególny dzień, który skupia globalną uwagę zarówno na zdrowiu ludzi, jak i planety. Dlatego hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmi: „Nasz planeta, nasze zdrowie”.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie po raz kolejny włącza się w organizację tak ważnego wydarzenia. Nauczyciele wychowania fizycznego zachęcając do dbania o zdrowie i prowadzenia zdrowego stylu życia już od poniedziałku 4 kwietnia podjęli szereg działań prozdrowotnych.

Rozpoczęto od badań chętnych uczniów analizatorem składu ciała, który wskazuje oprócz masy ciała badanej osoby również poziom otłuszczenia organizmu, masę mięśni, kości, procentową ilość wody oraz wiek metaboliczny. Dodatkowo w badaniu można sprawdzić BMI i zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.

Następnego dnia nauczyciele zaproponowali przyjemną i łatwą aktywność fizyczną- taniec, który dostarczył wszystkim uczestnikom porządną dawkę, energii, uśmiechu a także umożliwił integrację uczniów .

W środę sprawdzono siłę mięśni uczniów w zmaganiach przeciągania liną.

Czwartek to dzień szczególny, pełen prawdziwych wyzwań „zdrowotnych” w teorii i praktyce. W programie tego dnia, który połączony został z Dniem Otwartym Szkoły przewidziano m.in. ćwiczenia ruchowe w formie obwodu stacyjnego, konkurs wiedzy „Rozszyfruj danie opisane językiem BIOlogicznym”, potyczki kulinarne w konkursie 'Master Kleszcz”, ankietę dla uczniów o zdrowym odżywianiu oraz tańce ze szkolnym zespołem Cheereaders.

Do działań tych przyłączają się specjaliści szkolni czuwający nad zdrowiem psychicznym, Pani Psycholog zaprasza na „Spacer z psychologiem” oraz Panie pedagog na konsultacje i dobre porady.

Biblioteka szkolna wspiera zarówno uczniów jak i nauczycieli fachową literaturą w zakresie szeroko pojętego zdrowia. Są to książki dotyczące m.in. prawidłowego odżywiania, stosowania właściwych ćwiczeń, treningów, używania odpowiednich przypraw w gotowaniu, zastosowanie naturalnych sposobów w dbaniu o zdrowie.

Na zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano trening relaksacyjny dla wszystkich uczniów i nauczycieli.

Pamiętajmy także o zdrowiu naszej planety. Już dziś zróbmy krok w przód, segregujmy odpady i ograniczajmy ich produkowanie. Korzystajmy z bawełnianych toreb na zakupy, korzystajmy z butelek wielorazowego użytku do picia wody. Częściej sięgajmy po świeże warzywa i owoce, równocześnie ograniczając spożywanie przetworzonej żywności. Wybierajmy rower, zamiast samochodu. Miejmy decydujący wpływ na zdrowie nasze i naszych najbliższych.