Wieczorową porą w Warszawie

11 kwietnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Ewy Zagaj, p. Renaty Patyk i p. Anety Walczyk wzięli udział w wyjeździe do Warszawy. Ten krótki, bo zaledwie popołudniowy, pobyt w stolicy udało się zaplanować w sposób bardzo aktywny – maksymalnie wykorzystując czas.

W poniedziałkowe popołudnie uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN. W trakcie podróży przez ponad tysiącletnie dzieje potomków Izraela w Polsce, dowiedzieli się jak wyglądały początki żydowskiej diaspory, skąd i dlaczego na przestrzeni wieków przybywali na nasze ziemie Żydzi, jakie były ich relacje z Polakami, a także jaki był ich wpływ na dzieje, rozwój kultury czy nauki. Ta wyprawa pozwalająca w przeciągu kilkudziesięciu minut znaleźć się we wnętrzu drewnianej synagogi, na dworcu kolejowym, czy na ulicy żydowskiej dzielnicy, prowadziła do czasów współczesnych ukazując walczący o przetrwanie po II wojnie światowej i odradzający się po 1989 r. świat polskich Żydów. Uczniowie zwrócili również uwagę na ogromną ilość zastosowanych środków multimedialnego przekazu wiedzy, a także na niepowtarzalną i niezwykle symboliczną architekturę muzeum.

Wieczór uczniowie wraz z opiekunami spędzili w Teatrze Kwadrat, na pełnym emocji, zaskakujących zwrotów akcji, ze świetną scenografią i znakomitymi rolami całego zespołu spektaklu ”Nie książka zdobi człowieka”. Reżyserii podjął się Giovanny Castellanos, a na scenie wystąpili: Andrzej Nejman, Paweł Małaszyński, Aleksandra Radwan, Elżbieta Romanowska, Magdalena Stużyńska.