Wycieczka do Poznania

W dniach 2-3.06.2022 roku uczniowie TNT w Kleszczowie 1 m oraz 3 t uczestniczyli w wycieczce do Poznania wraz z wychowawcami Martą Szataniak, Markiem Jarząbkowskim oraz Panią pedagog Iloną Bujacz.

Pierwszym miejscem, które znalazło się na liście programu wycieczki była 31 Baza Lotnictwa taktycznego w Poznaniu Krzesinach.

31. Baza Lotnictwa Taktycznego jest jednostką lotniczą przeznaczoną do realizacji zadań bojowych w ramach narodowego systemu obrony oraz sił zdolnych do przerzutu wysokiej gotowości NATO. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Bazy od spotkania z pilotem w hangarze, gdzie poznali historie lotnictwa oraz podstawowe informacje o budowie samolotu. Następnie pilot płk Łukasz Gradziński opowiedział bardziej szczegółowo o zasadach działania silników w samolocie oraz ciekawostki dotyczące praktyki pilota. Uczniowie mogli przez chwilę poczuć sie jak pilot F-16 i zasiąść za stery samolotu. Później cała grupa udała się do „domku pilota”, miejsca gdzie piloci przygotowują sie do lotu. Młodzież zapoznała się z ubiorem pilota a także dowiedziała się jaki sprzęt ratowniczy zabiera pilot do samolotu w razie gdyby musiał sie katapultować. Na zakończenie uczniowie mieli okazję zobaczyć samoloty F-16 podczas serwisu mechanicznego dzięki czemu można było poznać wnętrze tej ogromnej maszyny z bliska.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie miasta Poznania z przewodnikiem. Wędrówka rozpoczęła sie w Ostrowie Tumskim. Po przybliżeniu tła historycznego powstania miasta grupa udała się do najstarszej katedry w Polsce, Katedry Poznańskiej. W podziemiach Katedry Poznańskiej zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi. W drugiej krypcie znajduje się wystawa lapidaryjna reliktów różnych płyt i kamieni wydobytych podczas prac archeologicznych prowadzonych podczas odbudowy katedry po II wojnie światowej 1946-1956. Inne nazwy katedry to :Pierwsza siedziba biskupów Polski. Katedra Biskupa JORDANA. Katedra Chrztu Polski. Katedra Piastowska. Katedra Mieszka I i Króla Bolesława Chrobrego. Katedra Millenijna. Katedra św. Jana Pawła II.

W piątek od rana grupa uczestniczyła w Targach Poznańskich- ITM INDUSTRY EUROPE a to największe i najbardziej znaczące targi przemysłowe w tej części Europy, prezentujące światowe trendy zgodne z ideą Przemysłu 4.0.

Targi tworzą nie tylko bogate ekspozycje wystawiennicze, ale także liczne konferencje, debaty i szkolenia. Program ITM INDUSTRY EUROPE co roku budowany jest na wiedzy doświadczonych ekspertów oraz wspierany przez kluczowe organizacje, stowarzyszenia i instytucje branży przemysłowej. ITM INDUSTRY EUROPE to kluczowe miejsce spotkań i wymiany technologicznych doświadczeń liderów sektora innowacji.

Światowej klasy wystawcy, profesjonaliści z zakresu automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali, nowoczesne maszyny i technologie, rozbudowany program wydarzeń towarzyszących i niepowtarzalna atmosfera – to wszystko sprawia, że targi ITM INDUSTRY EUROPE są obowiązkowym punktem w kalendarzu profesjonalistów poszukujących innowacji i zoptymalizowanych rozwiązań na miarę czwartej rewolucji przemysłowej.

Uczniowie zapoznali się z następującymi ekspozycjami ITM:

 • Obrabiarki do metali
 • Narzędzia
 • Automatyka przemysłowa
 • Robotyka
 • Metalurgia
 • Odlewnictwo
 • Spawanie i cięcie
 • Obróbka powierzchni
 • Technologie addytywne
 • Oprogramowanie
 • Metrologia przemysłowa