Europejski Dzień Języków Obcych

26 września 2022r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten ogłosiła Rada Europy w 2001 roku pragnąc zwrócić szczególną uwagę na znaczenie nauki języków oraz poprawić świadomość istnienia i szacunek dla wszystkich języków używanych w Europie.

Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele aktywności językowych. Uczniowie klasy 2a przeprowadzili ankietę „Dlaczego uczymy się języków obcych?”, odbyły się lekcje tematyczne na temat ciekawostek o językach europejskich oraz quiz „Jaki to język”.

W czasie konkursu lingwistycznego uczniowie zmagali się ze słownictwem w językach: czeskim, włoskim oraz norweskim. Nasi śmiałkowie dopasowywali do siebie tłumaczenia Bazując na nabytej wiedzy ze specjalnie przygotowanych mini-słowniczków oraz własnych umiejętnościach wynajdywania podobieństw między słówkami w nieznanych językach z tymi nam bliskimi. W finale zadanie uczestników obejmowało już nie tylko słówka, a całe wyrażenia w obcych językach! Najbardziej utalentowanymi lingwistami okazali się: Przemysław Muskała z klasy 3m (miejsce I), Hanna Zielińska z klasy 2b (miejsce II), Krystian Cywiński z klasy 1m (miejsce III).

Ponadto, na szóstej godzinie lekcyjnej odbyła się akademia z okazji Dnia Języków Obcych przygotowana przez sekcję kreatywną Samorządu Uczniowskiego. Wręczono nagrody za konkurs lingwistyczny oraz upominki dla klasy 2b, która okazała się najaktywniejszą klasą podczas warsztatów języka esperanto. Warsztaty przeprowadzone zostały w naszej szkole w klasach pierwszych i drugich w dniach 19-22 września 2022 roku.

Nad całością czuwały nauczycielki: języka niemieckiego – Paulina Szczepaniak i języka angielskiego – Anna Kołowrotkiewicz oraz dyrektor sekcji kreatywnej Samorządu Uczniowskiego – Filip Gaik. Bezcenna przy organizacji przedsięwzięcia była również pomoc Tomasza Płomińskiego oraz Julii Tkacz.