Wymiana polsko – niemiecka

20 września uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Pauliny Szczepaniak i p. Adama Grodka wyruszyli do Ettenhain, małego miasteczka przy zachodniej granicy Niemiec, gdzie uczestniczyli w wymianie kulturowej. Mieszkając pod jednym dachem z młodzieżą niemiecką brali oni udział w lekcjach, a także wycieczkach i spotkaniach integracyjnych.

Uczniowie poznawali kulturę oraz realia życia w innym europejskim kraju poprzez uczestniczenie w codziennym życiu niemieckiej młodzieży. Chodzi wspólnie na lekcje w szkole oraz brali udział w ich dodatkowych zajęciach oraz weekendowych aktywnościach. Sobota i niedziela były czasem, który nastolatkowie spędzili zgodnie z harmonogramem opracowanym przez goszczące ich rodziny. Nie zabrakło wtedy wyjazdów do pobliskich niemieckich miast, spotkań towarzyskich, gier i dobrej zabawy.

Ciekawym zajęciem było również branie udziału we wspólnej lekcji muzyki, historii i kultury obu krojów partnerskich. Uczniowie budowali więzi między sobą poprzez wspólny śpiew oraz grę na instrumentach rytmicznych. Następnie miały miejsce zmagania
z geografią sąsiednich państw oraz znajomością ich słynnych mieszkańców. Zwieńczeniem tej aktywności był wspólny spacer po malowniczych obrzeżach miasteczkach, który zakończył się ogniskiem i grami integracyjnymi.

Podczas trwania wymiany nie zabrakło również wycieczek. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje zwiedzanie Europarlamentu oraz starego miasta w Straßburgu. Uczniowie mieli wtedy możliwość skorzystania z czasu wolnego we francuskim mieście oraz skosztowania lokalnych specjałów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również mieszcząca się na centralnym placu Katedra Notre Dame.

Logo Polko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Projekt dofinansowany środkami Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Kolejnymi miejscami odwiedzanymi przez grupę był Uniwersytet w Heidelberdu, który swoją wielowiekową tradycją zachwycił uczniów. Po zapoznaniu z jego ofertą edukacyjną nastąpiło zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Ostatnim wypadem był pobyt w Europaparku w Rust. Park rozrywki okazał się być rewelacyjnym miejscem, w którym każdy mógł poczuć się jak dziecko i odnaleźć ciekawe dla siebie atrakcje. 

Uczestnictwo w wymianie było dla uczniów nowym, ciekawym doświadczeniem, a także możliwością rozwijania swoich umiejętności językowych oraz społecznych. Z niecierpliwością wyczekujemy wizyty naszych niemieckich przyjaciół w Polsce w przyszłym roku.