Klasy ratowniczo- medyczne zdobyły Kraków!

W dniu 19 października 2022r. klasy Ib i IIb wraz z opiekunami- p. Małgorzatą Bugajską, p. Joanna Durką, p. Piotrem Szczepaniakiem, p. Michałem Szurą-  miały okazję zwiedzić Kraków, zobaczyć jego charakterystyczną architekturę i poznać historię tego miejsca. Głównym punktem tej wycieczki była wizyta w Muzeum Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie mogli poznać  anatomię człowieka, budowę szkieletu i jego rozwój oraz stworzone przez studentów medycyny Akademii Krakowskiej preparaty suche (oczyszczone szczątki ludzkie) i mokre (organy nasączone formaliną). Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Oddziału Muzeum Narodowego- Domu Jana Matejki. Na ulicy Floriańskiej 41 młodzież mogła obejrzeć wybrane dzieła sławnego polskiego malarza; dom, w którym urodził się, tworzył swoje dzieła i zmarł; pomieszczenia stylizowane na okres, w którym żył.

W jednej z wielu sal wystawowych uczniowie oglądali umieszczone na ścianach portrety członków rodziny Matejki i obrazy batalistyczne. Ten XIX- wieczny artysta nadzorował również prace nad gwiezdnym sklepieniem w Kościele Mariackim. Oprócz tego w tej gotyckiej budowli nasi wychowankowie mogli ujrzeć niedawno otwarty po konserwacji ołtarz Wita Stwosza.

Po nasyceniu duszy kulturą, młodzież z opiekunami poszła nasycić ciało w klimatycznej restauracji na Starym Mieście. Przed wejściem do kolejnego Oddziału Muzeum Narodowego uczniowie zwiedzili Rynek, Sukiennice, Barbakan, Bramę Floriańską i Plac Szczepański. W Muzeum Książąt Czartoryskich młodzież zwiedziła bogate zbiory, w tym ,,Damę z gronostajem” autorstwa Leonarda Da Vinci. Dzień uczniowie zakończyli wesołą komedią pt. ,,Pensjonat Pana Bielańskiego”. Gra autorska tego widowiska była wspaniała, nie pozwoliła ona odbiorcy na nudę, monotonię. Jedną z głównych ról odegrała Magdalena Walach, znana z takich produkcji, jak: ,,M jak miłość”, czy ,,Komisarz Alex”. Późnym wieczorem, po zakończeniu spektaklu nasze klasy odbyły spacer powrotny do autokaru przez pogrążone w mroku Stare Miasto. Za organizację tej wyjątkowej wycieczki odpowiadają uczennice z klasy IIb – Malwina i Julia, które były wspierane przez ich wychowawcę. Serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę.