Kulturalnie w Krakowie

Hejnałem na Scenie Wisła w hali Expo Kraków rozpoczęły się w czwartek 27 października Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To święto literatury pod Wawelem słynie z niepowtarzalnej atmosfery, ciekawych spotkań z autorami książek i interesującej oferty wydawniczej. Tegoroczna, 25. odsłona Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie inspirowana była polskim romantyzmem, a hasłem przewodnim zostały wybrane słowa Juliusza Słowackiego – „Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba…” Miłość, wolność, młodość, bunt przeciwko kanonom i konwencjom, rozkwit indywidualizmu, uznanie wyższości ducha nad materią, tajemniczość, fantastyka, wyobraźnia, pojmowanie natury jako żyjącej i czującej całości, nawiązania do ludowości – to romantyczne ideały, które fascynują nawet 200 lat później.

Targi były także świetną okazją do powiększenia swoich bibliotecznych zbiorów, czy zdobycia autografu i dedykacji, z czego skorzystali nasi uczniowie. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Narodowego, by przekonać się kim była kontrowersyjna polska artystka Tamara Łempicka. Niedoceniana w ojczyźnie, szanowana we Francji i uwielbiana w Stanach Zjednoczonych tworzyła obrazy wyjątkowe. Wyjątkowa była również sama Tamara – pierwsza influencerka wyprzedzająca czasy, w których przyszło jej żyć. Głównym tematem prac Łempickiej był człowiek. Malowała najczęściej przedstawicieli bohemy artystycznej, arystokratów i członków elity finansowej Europy i USA. Obrazy, uderzające widza od pierwszego spojrzenia charakterystycznym stylem, kryją w swoim „manieryzmie” głęboki zmysł obserwacji świata i ludzi.

Kolejna wystawa przeniosła nas w czasie do pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym. Modernizm tym razem nie oznacza stylowego schematu, prób naśladowania sztuki zachodniej. Artyści wraz z reformatorami innych dziedzin ludzkiego życia doświadczając rozpędzającej się nowoczesności, dochodzili do wniosku, że sztuka powinna wziąć czynny udział w wielkim dziele naprawy nowoczesnego świata i pomóc stworzyć go na nowo, ale bez powtarzania błędów przeszłości. Na wystawie obejrzeliśmy zatem różne efekty twórczego doświadczania nowoczesności i angażowania się w nią – od malarskich obrazów po techniczne wynalazki, od architektury po projekty tkanin, mebli i przedmiotów codziennego użytku.

Uczta kulturalno – intelektualna zaostrzyła apetyt na ponowne odwiedziny w Krakowie w latach następnych.