Święto Niepodległości w naszej szkole

W czwartek, 10 listopada 2022 roku obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzień wcześniej w naszej szkole odbyła się akademia, którą okazję oglądać miała cała społeczność Zespołu Szkół w Kleszczowie.

            Po odczytaniu 14 punktów Wilsona przez Julię Scieburę z 2a, kiedy to cała sala poczuła się jak amerykańscy kongresmeni w roku 1918, zanurzyliśmy się w podróż do przeszłości przy akompaniamencie muzyki genialnych niczym Paderewski pianistów, Antoniego Łażewskiego z klasy 4m oraz Karola Kaczmarka z klasy 1m. Przez te zawiłe ścieżki historii naszej ojczyzny pod zaborami i walki o jej niepodległość prowadziła nas piękna para konferansjerów Tomasz Płomiński z 3m oraz Aleksandra Płuska z 1a. Jako iż 2022 został ogłoszony rokiem polskiego romantyzmu Kacper Śliwiński z 3m oraz Melania Cecot z 2m przybliżyli nam sylwetki polskich wieszczy narodowych. Usłyszeliśmy także interpretacje ich największych patriotycznych dzieł w wykonaniu Marty Kuc z 3a oraz Mai Dziuboń z 1a. Recytacji, tym razem utworów Marii Konopnickiej, podjęli się także Miłosz Dylak z 3m oraz Kinga Wieczorek 1a.

            Nie zabrakło także wyjątkowych, wzruszających momentów muzycznych. Usłyszeliśmy poruszający utwór „Jeszcze się tam żagiel bieli” z repertuaru Alicji Majewskiej w wykonaniu Alicji Kulbat z 1a. Muzyczne poruszenie wywołały tradycyjnie Maria Nagoda z 2b oraz Amelia Głowacka z 2a z piosenką „Miasto 44”. Cudownie usłyszeć również było utwory Sanah w aranżacji Otylii Turlejskiej z 4m, Faustyny Zając i Antoniny Truchel z 1a, a także Anieli Wiły z 3a. Niezwykle nostalgiczną atmosferę wprowadziła na auli Zofia Sujata z 2b odtwarzając performance Krystyny Jandy „Na zakręcie”. Na finał szkolny zespół, z wokalistką Nikolą Jakubiak z 1b na czele wykonał jakże symboliczny utwór „Wind of Change”.

            Zaplecze dźwiękowe zapewniała nam ekipa Jakuba Walczaka i Szymona Hoffmana z 4t. Za piękną prezentację odpowiedzialni byli niezastąpieni Marcin Nowacki i Jakub Mazur z 4mg oraz Szymon Strzelczyk z 4m. Natomiast oświetlał występujących na scenie Mateusz Konieczny z 4t.

            Zaprezentowała się również szkolna Schola Piosenki Patriotycznej, która pod kierownictwem Pani Marzeny Jakubowskiej – Brożyny zaśpiewała Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” przy akompaniamencie fortepianu, a także zaprezentowała utwory patriotyczne: „Przytulmy Polskę do serca”, „Maszerują Strzelcy”, „Białe róże” oraz wykonała piosenkę harcerską „Tak, jak ptaki”.

            Scenariusz i reżyseria tego montażu słowno-muzycznego-wizualnego to zasługa Filipa Gaika z klasy 3a oraz nauczycieli historii, Pani Anety Walczyk i Agnieszki Kubś. Opiekę nad szkolnym zespołem sprawowała Pani Joanna Durka.

            Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11, abyśmy mogli wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu” odśpiewując wszystkie jego 4 zwrotki.