Wycieczka do kopalni

3 listopada 2022 uczniowie klas pierwszych i drugich Technikum Nowoczesnych Technologii wraz z nauczycielami byli na wycieczce w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Po krótkiej prezentacji dotyczącej obecnej sytuacji kopalni i elektrowni oraz planom dalszego rozwoju i koegzystencji ze środowiskiem społecznym i otoczeniem, ubrani w czerwone kaski ochronne, ciężarówkami terenowymi przystosowanymi do przewozu osób, pracownicy kopalni zabrali nas do odkrywki na polu Szczerców.

Kilka minut zajął nam zjazd z poziomu morza do dna odkrywki, czyli około 170 m niżej. Samochody podwiozły nas pod największą koparkę w Europie, której masa wynosi 7500 ton. Ogromna maszyna wydobywcza i my obok niej. To naprawdę robi wrażenie. Wielka maszyna, napędy elektryczne i hydrauliczne, przekładnie mechaniczne i załoga, która obsługuje tę maszynę. Razem to wszystko zrobiło na nas ogromne wrażenie. Kilkoro z nas na pamiątkę zabrało z dna wykopu kawałki drewna włóknistego którego wiek szacowany jest na 80 mln lat. Woow. To co oglądaliśmy było wprost nie do uwierzenia. Jeszcze pamiątkowa fotka i na koniec mielimy okazje przyjrzeć się jeszcze organizacji transportu urobku do elektrowni.

Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły na dalsze lekcje.