Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w warunkach górskich

W dniach 7-9 listopada 2022r. uczniowie z klas ratowniczo- medycznych pod opieką p. Piotra Szczepaniaka i p. Beaty Wysmułek mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy w warunkach górskich w Rybnicy Leśnej. Celem szkolenia była popularyzacja zagadnień związanych z ratowaniem poszkodowanych w utrudnionych, wymagających warunkach. Zajęcia zostały podzielone na dwie części. Część teoretyczna pozwoliła młodzieży na zdobycie wiedzy z pomocy przed medycznej lub utrwalić wiadomości zdobyte na lekcjach w szkole.

Omawianymi zagadnienia były między innymi: badanie urazowe, transport poszkodowanego na materacu vacuum, resuscytacja krążeniowo- oddechowa, opatrywanie ran w górach. Zajęcia w terenie umożliwiały wykorzystanie zdobytych informacji w sposób praktyczny, dodatkowo pobudzały wyobraźnię naszej młodzieży. Organizatorzy przygotowali wiele pomysłowych scenek, które często pojawiały się w najmniej oczywistym momencie. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość spędzenia czasu z profesjonalnymi ratownikami, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i swoją wiedzą.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Fundację Fabryka Dobrych Rezultatów i było prowadzone pod kierownictwem dra Dominika Gałuszki.