Cudze chwalicie, swego nie znacie

W dniu 7.12.2022 roku klasa II T oraz II M wraz z wychowawcami odbyła wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. 

Podczas wizyty w Muzeum uczniowie poznali historię muzeum a także dawne czasy powstania miasta Bełchatowa. Ponadto każdy uczeń mógł poczuć się jak dawny właściciel dworku spacerując i podziwiając tamtejsze wnętrza dworskie ponieważ w zabytkowych pomieszczeniach Dworku Olszewskich, a dokładnie w jego najstarszych, usytuowanych w części parterowej, salach Muzeum prezentuje stałą ekspozycję zatytułowaną „Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku”.

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest Sala Koncertowa, w której organizowane są różnego rodzaju spotkania, koncerty, wykłady. Pełni ona również funkcję Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Bełchatowie. Stąd wynika konieczność powiązania jej funkcji reprezentacyjnej z muzealną. Na ścianach prezentowane są portrety, charakterystyczne dla siedzib dworskich czy mieszczańskich z przełomu XIX i XX wieku. Dalej znajduje się Salon Owalny, który w formie ryzalitu otwiera obiekt na taras i wyjście w stronę parku. Salon pełnił funkcję pokoju gościnnego. Następnie młodzież zwiedziła Pokój Kominkowy, jadalnię oraz dworski buduar.

W dalszej kolejności uczniowie zostali zaproszeni przez przewodnika do „Salonu Tradycji Niepodległościowych”. W tej sali gromadzone są pamiątki związane z walką Polaków o odzyskanie niepodległości. Największą atrakcją tego pomieszczenia jest ponad stuletnia kopia obrazu Jana Matejki „Kościuszko pod Racławicami”.

Na koniec młodzież obejrzała wystawę czasową prezentującą historię miasta Bełchatowa.

Uczniowie klas II technikum oprócz historycznej lekcji uczestniczyli w tym dniu także w seansie filmowym „Czarna Pantera” gdzie elementy tradycji ludu plemion afrykańskich łączą się ze światem nowoczesnej fantastyki oraz nauki.