15 kwietnia 2023 – Światowy Dzień Trzeźwości

W dniu 15 kwietnia 2023r. obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości, co według inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia WHO jest dniem abstynencji od alkoholu. Prawie milion Polaków cierpi z powodu uzależnienia od alkoholu, a wraz z nimi ich bliscy, szczególnie dzieci. Alkoholizm nie tylko dezorganizuje życie osoby chorej, ale wpływa na relacje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Ponadto nieleczony alkoholizm może być przyczyną śmierci osoby chorej, ale i tej, która może być w pobliżu, ginąc niestety w wypadku drogowym. 

Alkoholu wcale nie powinni pić: młodzi ludzie ze względu na to, że ich układ nerwowy się rozwija do ok. 25 roku życia,kobiety które mają dziecko pod sercem i mamy karmiące dzieci, osoby chore i przyjmujące leki, osoby prowadzące samochód itd. 

Jeśli masz lub miałeś jednak kontakt z alkoholem, zrób sobie test – spradź siebie i w dniu 15 kwietnia nie pij wogóle alkoholu. Zapraszam Cię, byś przedłuzył ten sprawdzian nawet na miesiąc, czy rok. Sprawdź, czy panujesz nad sobą. Powodzenia! 

Psycholog szkolny 

M.Jakubowska-Brożyna 

Napis Światowy Dzień Trzeźwości 15.04.23r.
Na niebiesko granatowym tle napis : Zrób sobie test: Nie pij alkoholu przez miesiąc, rok, w ogóle . Dasz radę?.15.04.23r.