Wiwat Maj, 3 maj!

W środę 26 kwietnia 2023 odbyła się w naszej szkole akademia patriotyczna z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 maja. 

          Całą uroczystość prowadziła legendarna już wręcz para prowadzących zjawiskowa Aleksandra Płuska z 1a oraz niezastąpiony Tomasz Płomiński z 3m. Opisywali oni zapisy drugiej na świecie i pierwszej w Europie polskiej ustawy zasadniczej. W kontekst historyczny wprowadzali nas nastrojowi narratorzy, Karolina Olczyk z 3a oraz Bartosz Wawrzyniak z 1b.

Oprawę muzyczną zapewniali soliści oraz Schola Piosenki Patriotycznej pod przewodnictwem Pani Marzeny Jakubowskiej-Brożyny. Na scenie zjawili się: zawsze gotowa i chętna do współpracy Alicja Kulbat z 1a z piosenką „Staruszek Świat” z repertuaru Anny Jantar, której wtórowały chórki w postaci Marii Frysiak z 1b, Antoniny Truchel z 1b oraz Mariki Klekocińskiej z 1b, Aniela Wiła z 3a z utworem zespołu Coldplay „Viva la vida”, Krzysztof Szafrański z 2a z piosenką „Jest Super” grupy T.Love, któremu podkład muzyczny zapewniali niezwykle utalentowani instrumentaliści, Łukasz Krowiński z 4t, Marika Klekocińska z 1a oraz Szymon Hofman z 4t. Pięknym śpiewem uraczyła nas także wyżej wspomniana Schola w składzie: Aniela Wiła i Hanna Cygan z 3a, Jagoda Kowalczyk z 3b, Antonina Truchel i Maria Frysiak z 1b, Kornelia Królikowska z 1a oraz Marika Klekocińska z 1a, Karol Kaczmarek z 1m, Szymon Hofman i Oliwier Kaczmarzyk z 4t. Wykonali oni utwory „Mazurek 3 maja”, hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, a także „Wolność” Chłopców z Placu Broni.

Aktorskim kunsztem popisali się: Przemysław Muskała z 3m, który wcielił się w postać Hugona Kołłątaja, Adam Rzepecki z 3m jako król Prus Fryderyk oraz Stanisław Małachowski,  Oskar Okoń z 2m jako cesarz Austrii Franciszek oraz Ignacy Potocki, Marek Krzemień z 1b pozujący jako Scipione Piattoli, a także Julia Sciebura z 2a, która zagrała carycę Rosji, Katarzynę Wielką. Szlachecką brać odgrywali Marcel Gołasa z 1m oraz Krzysztof Szafrański z 2a. Jakże zaszczytna rola króla Rzeczpospolitej, Stanisława Augusta, przypadła Miłoszowi Dylakowi.

Scenografię stworzyła Sekcja Dekoracyjna pod wodzą Melanii Cecot z 2m. Za kostiumografię odpowiedzialna była Anna Barda z 2m, również z Sekcji Dekoracyjnej.

Prezentacją i jej wyświetleniem zajęli się uczniowie klasy 3m, Jakub Retkiewicz oraz Antoni Rejek. Nad udźwiękowieniem czuwała świetna ekipa Jakuba Walczaka z klasy 4t. Genialna dokumentacja zdjęciowa akademii oraz prób jest zasługą Wiktorii Doliwy z 1a.

Oprawę muzyczną zapewniali soliści oraz Schola Piosenki Patriotycznej pod przewodnictwem Pani Marzeny Jakubowskiej-Brożyny, a także zespół muzyczny pod opieką Pani Joanny Durki.

Wspaniały montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez Sekcję Kreatywną: scenariuszem i reżyserią zajął się Filip Gaik z 3a z pomocą Tomasza Płomińskiego z 3m przy wsparciu merytorycznym nauczycielek historii Pani Agnieszki Kubś oraz Pani Anety Walczyk.