Koncert dla NIEPODLEGŁEJ Polski!

W przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 10.11.2023 roku społeczność Liceum i Technikum uczestniczyła w uroczystej akademii poświęconej polskiej drodze do wolności.

Akademię rozpoczęliśmy chwilę przed godziną 11, aby móc uroczyście odśpiewać cztery zwrotki hymnu, w ramach dołączenia szkoły do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki –  „Szkoła do hymnu”. Przy akompaniamencie Karola Kaczmarka na pianinie z klasy 2m oraz perkusji Tymoteusza Truchla z klasy 1t. Mazurka Dąbrowskiego wykonała cała społeczność szkolna, z przewodnią rolą uczniów klasy 4m oraz Przemysława Marczaka i Oliwiera Kaczmarzyka.

Kornelia Królikowska wyrecytowała utwór Marka Grechuty, „Ojczyzna”, a następnie przeszliśmy przez kolejne etapy polskiej historii.  Łącząc wydarzenia historyczne z zmianami społecznymi, politycznymi oraz kulturowymi od 1918 roku, aż do 1989 roku.. Szczególnie mocno akcentowaliśmy rolę muzyki w polskiej historii, w końcu tegoroczną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy KONCERTEM dla Niepodległej.

W muzyczną podróż przez ponad stuletnią historię,  mogliśmy wyruszyć dzięki utalentowanym uczniom naszych szkół: liceum i technikum w Kleszczowie, tak opisała piątkowe wydarzenie w naszej szkole para prowadzących Aleksandra Płuska z klasy 2a oraz Tomasz Płomiński z klasy 4m.

Sentymentalna podróż w czasie, mogła zostać zrealizowana, z wykorzystaniem talentów muzycznych:

– Szkolnej Scholii Piosenki Patriotycznej pod kierownictwem p. M. Jakubowskiej -Brożyny, w składzieAntonina Truchel, Nikola Jakubiak z klasy 2b, Bianki Cybulskiej z klasy 1a, Zofii Białek z klasy 1b, Kornelii Królikowskiej z klasy 2a, Tymoteusza Truchla  oraz Przemysława Marczaka z klasy 1t, Karola Kaczmarka z klasy 2m, a także Oliwiera Kaczmarzyka z klasy 5t, którzy z podziałem na głosy odśpiewali utwory:  „Wojenko, wojenko”, Przybyli ułani pod okienko, a także „Jedenasty listopada – Niepodległość trudne słowo”, oraz „Przytulmy Polskę do serca”

– Alex Karczewskiej z klasy 1t – utwór „Tylko we Lwowie”;

– Klary Turlejskiej z klasy 1m – utwór Sanah, „Warszawa”

– Faustyny Zając z klasy 2a – „Nic dwa razy” z repertuaru Sanah;

– Alicji Kulbat z klasy 2a – utwór z płyty Panien Wyklętych „Walczyk” a także z repertuaru Alicji Majewskiej „Odkryjemy miłość nieznaną”

– Przemysława Marczaka z klasy 1t – utwór Marka Grechuty, „Świecie nasz”;

– Zuzanny Stępczyńskiej z klasy 3a – utwór „Taki kraj”;

– Amelii Głowackiej z klasy 3a – „Tango na jeden głos i orkiestrę i jeszcze jeden, a także „Nie żałuję” z repertuaru Edyty Geppert;

– Otylii Turlejskiej z klasy 5m – utwór „Powrócisz tu”, z repertuaru Ireny Santor;

– Antoniego Łażewskiego przy akompaniamencie Sergiusza Franczaka z klasy 5m na gitarze zaśpiewali piosenkę „Modlitwa o wschodzie słońca” , którą była jednym z hymnów Solidarności;

– Antoniego Łażewskiego –  utwór z repertuaru Bogusława Meca „Jej portret”,

a także umiejętności recytatorskich:

– Kingi Wieczorek z klasy 2a , która recytowała utwór K.K. Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę…”

– Simona Łęgockiego z klasy 2m, wiersz Józefa Szczepańskiego „Czerwona zaraza”.

Oprawę techniczną zapewnili Jan Gradoń, Jakub Retkiewicz, Antoni Rejek oraz Adam Rzepecki z klasy 4m, przy wsparciu młodszego kolegi z klasy 2a Antoniego Hoffmana.

Uroczystość przygotowali uczniowie wraz opiekunami nauczycielkami historii p. Anetą Walczyk i p. Agnieszką Kubś oraz psychologiem szkolnym p. Marzeną Jakubowską -Brożyną.