Upowszechnianie 2021/2022

V Dzień Mechatronika i Automatyka
Podsumowanie i upowszechnianie rezultatów projektu PO WER

8 września 2022 r. upłynął pod znakiem V Dnia Mechatronika i Automatyka. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, wśród nich m.in:

  • Joanna Guc – kierownik Referatu Zdrowia, Oświaty, Kultury i Promocji   Urzędu Gminy w Kleszczowie
  • Michała Banaszczyka – PGE GiEK S.A. Dyrektor Oddziału Elektrowni Bełchatów
  • Bartosz Brzuzy – kierownik Działu Rozwoju Kadr i Polityki Płacowej PGE GiEK S.A. Oddział  KWB Bełchatów
  • Artur Kokosiński – kierownik Działu Operacyjno-Technicznego „Solpark Kleszczów” Sp. z o.o. Kleszczów
  • przedstawiciele Rady Rodziców,
  • lokalne media,
  • dyrektorzy szkół podstawowych: Gabriela Najgebaur Dyrektor SP im. M. Konopnickiej w Bogumiłowicach, Mariola Świderska- Kulka Dyrektor SP im. J. Korczaka w Kleszczowie, Katarzyna Bębnowska Dyrektor SP im. M. Kopernika w Łękińsku
  • uczniowie klas VIII szkół podstawowych wraz z opiekunami.

Uroczystość była otwarta także dla mieszkańców gminy Kleszczów, a jej program przedstawiał się następująco:

  • podsumowanie i upowszechnienie rezultatów projektu PO WER – wystąpienie uczniów, uczestników mobilności,
  • wręczenie Europass Mobilność,
  • poczęstunek,
  • warsztaty.

PODSUMOWANIE I UPOWSZECHNIENIE REZULTATÓW

Pierwszym punktem V Dnia Mechatronika i Automatyka było uroczyste podsumowanie projektu „Europejski wymiar edukacji w kształceniu zawodowym” o nr 2020-1-PL01-KA102-079072, który jest  finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego. Skierowany jest on do uczniów i absolwentów Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, którzy kształcą się lub ukończyli kształcenie w zawodzie technik mechatronik i technik automatyk. Obecne klasy czwarte (wówczas trzecie) – III i IV mobilność – w maju roku szkolnego 2021/22 w ramach projektu odbyli dwutygodniowe praktyki zawodowych w Dreźnie, w czasie których szkolili się:

– mechatronicy: w zakresie komputerowego wspomagania projektowania przy użyciu programów: AutoCAD 2D, AutoCAD 3D, Inventor;

– automatycy:  z zakresu  robotyki, układów logicznych, programowania mikrokontrolera, konstruowania robota.

Zdobytą wiedzą i doświadczeniem uczestnicy projektu podzielili się z zebranymi w auli SOLPARKU. Uczniowie:

  • z grupy mechatroników: Marcin Nowacki i Tomasz Mizera
  • z grupy automatyków: Wiktor Jaśkiewicz i  Kuba Kociszewski

przybliżyli ideę projektu, jego poszczególne etapy i cele, przedstawili szczegóły związane    z realizacją programu stażu, opowiedzieli jak wykorzystują zdobyte umiejętności oraz przy pomocy prezentacji multimedialnej zaprezentowali swoją pracę podczas stażu.

Uczeń Antoni Włodarczyk opowiedział o programie kulturalnym. Zaprezentował  fotoreportaż o miejscach, które zwiedzili podczas pobytu w Niemczech. Mówił o podniesieniu swoich umiejętności językowych, wzroście pewno­ści siebie, o niemieckiej tradycji, kulturze oraz sztandarowych zabytkach.

Rozmowy na temat stażu, jego efektów odbywały się również w kuluarach, m.in. podczas przygotowanego na tę okoliczność poczęstunku.

WRĘCZENIE EUROPASS MOBILNOŚĆ

Ważnym momentem  uroczystości było wręczenie 40 uczniom (uczestnikom mobilności) przez panią dyrektor  Agnieszkę Nagodę-Gębicz międzynarodowego dokumentu Europass- Mobilność wydanego przez Krajowe Centrum Europass . Certyfikat ten wydawany w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) potwierdza nabyte podczas stażu umiejętności, a w przyszłości może ułatwić uczniom znalezienie atrakcyjnej pracy na rynku krajowym  lub zagranicznym.

WARSZTATY, KONKURSY, SPOTKANIA Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRM

Ważnym punktem Dnia Mechatronika i Automatyka były konkursy i warsztaty przygotowane  przez uczestników mobilności oraz  pana Dariusza Wrąbla i Jacka Świniarskiego (nauczyciele opiekunowie podczas mobilności) . Odbyły się one w programach AutoCad i Inventor oraz z zakresu robotyki, a obecni na nich goście pod czujnym okiem naszych uczniów przeszli przyspieszony kurs projektowania konstrukcji mechanicznych, generowania dokumentacji, przeprowadzania symulacji działania projektowanych maszyn, czy konstruowania robota. Najlepsi w konkursach i najbardziej aktywni podczas warsztatów uczniowie ze szkół podstawowych otrzymali drobne upominki i gadżety promujące projekt.

Poza warsztatami odbyły się również spotkania z pracodawcami firm i przedsiębiorstw z terenu gminy Kleszczów, na których uczniowie przedstawili umiejętności zawodowe i językowe zdobyte podczas praktyki zawodowej.

STANOWISKO PROMUJĄCE PROJEKT

Podczas V Dnia Mechatronika i Automatyka  można było również obejrzeć – przygotowaną przez uczestników projektu – wystawę dokumentującą pobyt w Dreźnie oraz  album ze zdjęciami, który był dostępny na stanowisku promującym projekt.

Dzień Mechatronika i Automatyka w naszej szkole to nie tylko szansa na zapoznanie się z kierunkami kształcenia, zwiedzenie szkoły, pracowni zawodowych ale również możliwość poznania realizowanego projektu,  spotkania i rozmowy z naszymi uczniami oraz nauczycielami przedmiotów zawodowych. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie inspiracją dla uczniów w aspekcie ich przyszłych decyzji edukacyjno-zawodowych.