Instrukcja korzystania z MOL NET+

Sytuacja epidemiczna uniemożliwia nam codzienne spotkania w bibliotece. Nauczanie zdalne trwa już kolejny tydzień. Dlatego też Drodzy Uczniowie, by wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom, zmieniają się godziny funkcjonowania biblioteki szkolnej w ZSP w Kleszczowie – od poniedziałku do czwartku będzie czynna do godziny 18.00. Aby usprawnić proces wypożyczania i tym samym zachować bezpieczeństwo podczas pandemii Covid – 19 zalecamy korzystanie z naszego e-katalogu. Poniżej wskazówki dotyczące obsługi katalogu.

Instrukcja korzystania z MOL NET+
Należy wejść na stronę: https://m000552.molnet.mol.pl/

Kliknąć ikonkę kluczyka w prawym górnym rogu strony.
Wybrać opcję „Załóż konto”, a następnie wpisać swój adres e – mail (taki jaki został podany bibliotece), na który zostaje wysłany link aktywacyjny. [Jeśli pojawi się problem z zalogowaniem to należy skontaktować się z nauczycielem bibliotekarzem w celu sprawdzenia, bądź dodania brakującego e-mail’a] .
Sprawdzić swoja pocztę internetowa z nowa wiadomością.
Kliknąć poniższy link w treści wiadomości.
Ustawić nowe hasło zgodnie z wymaganiami.
Ponownie wejść na stronę logowania https://m000552.molnet.mol.pl/  wprowadzając juz swój e-mail i hasło. 

Zapoznaj się ze swoim profilem użytkownika. Twoje konto zawiera wszystkie dane dotyczące Twojego konta bibliotecznego:
· dane osobowe zalogowanego czytelnika,

· informacje o wypożyczeniach,

· informacje o ewentualnych zaległościach,

· informacje o zarezerwowanych pozycjach

· oraz historie wszystkich wypożyczeń.

Jak dokonać rezerwacji książki?
Każdy czytelnik dzięki katalogowi OPAC ma możliwość zarezerwowania sobie wybranej pozycji książkowej. Rezerwacji podlega egzemplarz wybranego tytułu.
Aby dokonać rezerwacji musisz:

zalogować sie,

wyszukać interesujący Cie tytuł, a następnie przejść do listy egzemplarzy gdzie widoczny jest przycisk „Rezerwuj”. Status Twojej rezerwacji, jak i termin jej wygaśnięcia będzie widoczny w Twoim komputerze.

poczekać na potwierdzenie rezerwacji poprzez pocztę szkolną.

w wyznaczonym terminie przyjść po odbiór książki do biblioteki.

Jak wyszukać interesującą pozycję?.
Do wyszukiwania w katalogu OPAC służy jedno pole wyszukiwawcze. Podczas wprowadzania poszukiwanej informacji system generuje automatycznie podpowiedzi. Po wprowadzeniu w pole wyszukiwania informacji, kliknij ikonkę z lupą lub naciśnij na klawiaturze komputera Enter. Wybranie poszukiwanego hasła z listy podpowiedzi spowoduje wykonanie automatycznego wyszukania. Możliwe jest zawężenie listy z wynikami wyszukiwania. Aby wykonać to:
przed uruchomieniem wyszukiwania – wybierz jeden z indeksów wyszukiwawczych,
po uruchomieniu wyszukiwania – za pomocą tzw. facetów (filtrów) znajdujących sie po lewej stronie listy wyników.
Filtrowanie wyników
Katalog Online pozwala na filtrowanie listy wyników wyszukiwania, tak abyś mógł szybciej dotrzeć do poszukiwanego dzieła. Dostępne filtry:
Rodzaj dokumentu
Autor
Temat
Wydawca
Rodzaj bazy
Rok wydania.
Link do mini- instrukcji obsługi e-katalogu: https://youtu.be/U6I2jBxZwAU

Uczniów przebywających na izolacji lub kwarantannie zachęcam do korzystania ze stron:  https://wolnelektury.pl/ oraz https://lektury.gov.pl/

[To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.]

Zapraszamy do czytania albowiem – „Sitem czerpie wodę, kto chce uczyć się bez książki.”
[Andrzej Frycz-Modrzewski]