Zamiast energetyka pij izotonika

Choć o izotonikach słyszy się dość często, wciąż wiele osób nie do końca wie, czym właściwie są izotoniki, czemu służą i jak wybrać najlepsze. Okazuje się natomiast, że samodzielnie możemy przygotować domowy izotonik, który będzie spełniał swoją funkcję równie dobrze, co ten zakupiony w sklepie.

Nauczyciele wychowania fizycznego w naszej szkole przeprowadzili warsztaty teoretyczne oraz sporządzili napój izotoniczny wraz z uczniami klasy I B w ramach „Światowego Dnia Zdrowia”.

Napój izotoniczny, nazywany powszechnie izotonikiem, to specjalny płyn, który ma na celu uzupełnić w naszym organizmie wodę oraz elektrolity, których organizm podczas intensywnego treningu bardzo szybko się pozbywa. W skład takiego napoju oprócz wody najczęściej wchodzą także witaminy rozpuszczalne w wodzie, węglowodany, zwykle w postaci glukozy, a przede wszystkim makroelementy, takie jak wapń, fosfor, sód, potas oraz magnez.

Uczniowie przygotowali izotoniki w różnych smakach m.in.:

· miodowy (woda mineralna, miód, sok z cytryny, sól)

· na bazie zielonej herbaty (woda mineralna, napar z zielonej herbaty, miód, cytryna, sól, mięta)

· jabłkowy (woda mineralna, sok jabłkowy, cytryna, sól)

Uczestnicy warsztatów chętnie poznawali nowe smaki napojów izotonicznych i docenili ich zdrowotne działanie dla organizmu.

Po więcej zdrowych przepisów zapraszamy do nauczycieli wychowania fizycznego.