Muzeum Niepodległości – niepodległościowy pokój zagadek

A gdyby tak wydarzenia z przeszłości przedstawić w formie serii logicznych zagadek, łamigłówek i zadań manualnych? Wykorzystując Genially, popularna platformę do tworzenia wizualnych i interaktywnych treści, uczniowie naszej szkoły z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości, zmierzyli się z wirtualnym pokojem zagadek – Muzeum Niepodległości.

Zgodnie z formułą uczestnicy, przechodzą kolejne etapy wirtualnego pokoju, cel wykonania zadania, które umożliwia zdobycie hasła do kolejnych wyzwań. Escape room zyskuje na popularności, i trudno się temu dziwić. Współczesne badania neurodydaktyki wskazują, że proces uczenia się przebiega najlepiej podczas gier i zabaw. Interesująca historia, interaktywność i ciekawie dobrane zadania powodują, że uczniowie i uczennice podchodzą do zaproponowanych zagadnień z większą otwartością i zaangażowaniem. Również nasi uczniowie przystąpili do grona śmiałków łamigłówek i zadań w postaci wirtualnego pokoju zagadek.
Uczniowie poznali historię „Mazurka Dąbrowskiego”, przypominając hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach udziału w akcji „Szkoła do hymnu”.
A historię przedstawioną poniżej, zdobyliśmy będąc w pokoju zagadek!
11 listopada 1918 roku – po ponad stu latach niewoli spełniły się marzenia Polaków o wolnej Ojczyźnie, zakończyła się I wojna światowa. W kwaterze francuskiego marszałka Ferdynanda Focha w Compiegne Niemcy podpisały zawieszenie broni. Wszyscy trzej zaborcy musieli uznać porażkę, a ich klęska przypieczętowała powstanie niepodległego państwa polskiego.
Dzień wcześniej – 10 listopada do Warszawy wrócił zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski – twórca legionów i dla większości Polaków symbol walki o niepodległą Polskę. Rada Regencyjna w Warszawie wydała dekret na mocy którego właśnie jemu oddała naczelne dowództwo nad wojskiem polskim. Kilka dni później Piłsudski został Naczelnikiem Państwa. Chociaż przed tworzącym się państwem stanęło wiele problemów, to właśnie 11 listopada 1918 r., jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski.