Wzięliśmy udział w Digital Youth Forum

Digital Youth Forum to wyjątkowe wydarzenie dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-3 szkół ponadpodstawowych poświęcone edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii.

DYF organizowane jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wraz z partnerami już po raz piąty. Formuła wydarzenia jest zbliżona do znanego na całym świecie formatu TEDex – na scenie występują osoby młode, których aktywność w obszarze nowych technologii i bezpieczeństwa online może być inspiracją i przykładem dla rówieśników oraz dorośli eksperci, których doświadczenia i przebieg kariery zawodowej mogą być dla odbiorców motywacją do działania. Z naszej szkoły udział w DYF wzięli uczniowie klas pierwszych A, B, T, oraz M.

Tematy tegorocznych wystąpień to m.in. młodzieżowy aktywizm online, problem fake newsów, ochrona środowiska, dbałość o swój dobrostan psychiczny w wymagających czasach pandemii, przeciwdziałanie hejtowi. Na scenie zobaczyliśmy dziewięciu prelegentów, wśród nich Macieja Budzicha – autora bloga o mediach, marketingu i reklamie – mediafun.pl, Angelikę Friedrich – studentkę I roku psychologii zaangażowaną w inicjatywę „Nastoletni Azyl”, Jarka Brodeckiego – młodego entuzjastę nauki i ochrony przyrody, Emilię Kaczmarek – aktywistkę związaną z inicjatywą „Akcja Menstruacja”, Jana Modrzyńskiego – studenta Swansea University, miłośnika debat i przemówień publicznych, Przemysława Staronia – psychologa i kulturoznawcę, Nauczyciela Roku 2018. Wydarzenie poprowadziła Justyna Suchecka – dziennikarka, autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”.
Dotychczas DYF odbywał się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik z udziałem publiczności. W tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 wydarzenie nadawane było online z multimedialnego studia filmowego, tak aby szkoły mogły je wykorzystać w toku zdalnego nauczania.