Trzy dni w Budapeszcie

W dniach 20 – 22 września odbyła się wycieczka do Budapesztu, który łączy w sobie niezwykłe piękno nowoczesnej zachodniej metropolii z duchem historii dawnego Imperium Habsburgów. Wzięli w niej wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Celem było poznanie walorów przyrodniczych miasta oraz historii najciekawszych budowli.

Sprzed szkoły wyjechaliśmy w nocy z 19 na 20 września. Podróż autokarem była długa, ale szybko minęła. Na miejsce dotarliśmy około godziny 9:00 rano, gdzie czekał na nas bardzo miły przewodnik. Razem rozpoczęliśmy zwiedzanie Pesztu – części nizinnej stolicy Węgier. Następnie przejechaliśmy na Plac Millennium, który został wybudowany z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego. Udało nam się zobaczyć również piękny zamek Vajdahunyad – kompleks budowli – kopii naśladujących znane budowle z terytorium Węgier, Bazylikę św. Stefana, w której przechowywana jest najważniejsza relikwia kraju. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się architektura Budapesztu i z zaciekawieniem słuchali historii opowiadanych przez przewodnika.

Drugiego dnia mogliśmy podziwiać piękno Wzgórza Zamkowego położonego po budańskiej stronie miasta, Zamek Królewski – siedzibę królów węgierskich oraz Kościół Macieja, w którym miały miejsca koronacje oraz śluby królewskie. Udało nam się także zobaczyć Baszty Rybackie, Górę Gellerta, Cytadelę oraz Statuę Wolności, która była darem Armii Czerwonej dla Węgrów. Dzień ten zakończyliśmy fantastycznym wieczornym rejsem po Dunaju, podczas którego mogliśmy podziwiać cudownie oświetlone miasto i jego budowle. Atmosfera była niesamowita, a wszystkim towarzyszył dobry nastrój i uśmiech na twarzy.

Trzeciego dnia udaliśmy się na Wyspę św. Małgorzaty, która była ostatnim punktem naszej wycieczki. Po jej zwiedzeniu wyruszyliśmy w drogę powrotną, a na miejsce dotarliśmy około godziny 23:00.

Wszyscy zgodzą się zapewne, że wycieczka była jak najbardziej udana, nie tylko z powodu pięknej pogody, ale także niezwykle miłej atmosfery, która towarzyszyła nam przez cały wyjazd. Przez te trzy dni udało nam się zwiedzić i zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zabytków wartych uwagi oraz poznać historię ich powstania.