#SZANUJENIEHEJTUJE

W dniu 17 kwietnia młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcie #SZANUJENIEHEJTUJE organizowanym przez Departament Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Projekt składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie wzięli udział w improwizowanym spektaklu, a w drugiej w spotkaniu z psychologiem. To innowacyjny w skali kraju sposób pracy z problemem hejtu wśród młodych ludzi. Spektakl przygotował Teatr Komedii Impro z Łodzi. Po zakończeniu spektaklu reżyser oddał głos psychologowi, który najpierw pytał uczniów o ich odczucia, później prowadził konwersację na temat hejtu. Pytał, czy doświadczyli tego zjawiska, opowiadał jak sobie z nim radzić, gdzie szukać pomocy. Hejt to zjawisko, które niestety można zauważyć w codziennym życiu. Ten problem społeczny dotyka coraz częściej nastolatków i dzieci. Warto więc kierować się zasadą – Szanuję! Nie hejtuję!

Hejt (ang. „to hate” – nienawidzić) to słowna agresja skierowana przeciwko komuś. Może być wymierzony w jednostkę, jak również w grupę osób. Osoba hejtująca (hejter) zamieszcza negatywne komentarze adresowane do innych użytkowników. Komentuje, aby znieważyć i obrazić, używając przy tym ostrych i często niecenzuralnych słów.

Hejter wykracza poza konstruktywną krytykę. Jego celem jest wyrażenie negatywnych uczuć dotyczących zamieszczonych w sieci materiałów, informacji czy zdjęć konkretnej osoby, grupy ludzi czy zjawiska. Komentarze hejterów są napastliwe, pogardliwe, zaczepne, lekceważące, a także niejednokrotnie kipią nienawiścią lub zazdrością.

Każda osoba, która funkcjonuje w sieci, w mediach społecznościowych, może stać się ofiarą internetowej przemocy.