Międzynarodowy Dzień Frankofonii 2021

Widok na Wieżę Eiffla podświetloną w kolorach francuskiej flagi.

Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Frankofonii skłania do sięgnięcia po literaturę francuską. Biblioteka poza cenionymi klasykami – „Dżumą” Camusa, „Ojcem Goriot” Honore de Balzaca, komediami Moliera czy „Małym księciem” Antoine de Saint-Exupery posiada także interesujące nowości z kraju nad Sekwaną.

Guillaume Musso to były nauczyciel w liceum, obecnie jeden z najpoczytniejszych francuskich powieściopisarzy. Przewrotne historie, które pisze, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej
oraz thrillera psychologicznego. I zawsze zaskakują nieoczekiwanym finałem.

Okładka książki "Apartament w Paryżu" G.Musso

 Tytułowy apartament to była pracownia malarska, mieszcząca się
w uroczym zakątku Paryża. Należała do słynnego artysty, Seana Lorenza; we wnętrzu wciąż widać jego fascynację kolorami i światłem. Pogrążony w smutku po śmierci syna malarz zmarł rok wcześniej, pozostawiając po sobie trzy obrazy, które wkrótce przepadły bez wieści.  Do apartamentu wprowadza się Madeline, która właśnie go wynajęła, żeby odpocząć
i cieszyć się samotnością. W wyniku nieporozumienia w to samo miejsce trafia Gaspard, młody pisarz ze Stanów Zjednoczonych, który chce w spokoju popracować nad nową książką. Przypadek skazuje tych dwoje wrażliwych samotników na dzielenie jednej przestrzeni życiowej. Madeline i Gaspard, zafascynowani geniuszem i zaintrygowani tragicznym losem poprzedniego lokatora, postanawiają połączyć siły, aby odzyskać te niezwykłe malowidła. Zanim odkryją sekret Seana Lorenza, będą musieli zmierzyć się z własnymi demonami, a prowadzone przez nich śledztwo na zawsze odmieni ich życie.

Okładka książki "Zjazd absolwentów" G.Musso

Musso w „Zjeździe absolwentów” kreśli krok po kroku swoją historię, ujawniając stopniowo coraz więcej szczegółów związanych z tajemniczym zaginięciem młodej dziewczyny. W czasie mroźnej zimy w 1992 roku na Riwierze Francuskiej kampus pewnego liceum zostaje sparaliżowany przez burzę śnieżną. Jedna z uczennic szkoły, zaledwie 19-letnia Vinca Rokcwell, ucieka ze swoim nauczycielem filozofii, z którą łączy ją tajny romans. Zakochana bez pamięci nastolatka zawierza swoje życie starszemu mężczyźnie. Vinca ginie bez śladu, a zagadka przez lata pozostaje nierozwiązana.

Okładka książki "Fobos" V.Dixen

Victor Dixen dwukrotnie wygrał Grand Prix de l’Imaginaire w kategorii „Młodzież frankofońska”,

Odmów… – szepcze mi do ucha cichy głos. – Wiesz, że nie nadajesz się do tej misji z tym, co masz do ukrycia. Wiesz, że jeśli polecisz, będziesz cierpiała tak, jak jeszcze nikt dotąd nie cierpiał. Odmów w tej chwili…”

Léonor znakomicie pamięta moment, w którym zobaczyła ogłoszenie o naborze do programu „Genesis”, pierwszego reality show w kosmosie. Sześć dziewczyn
i sześciu chłopaków wybranych w ogólnoświatowym castingu ma założyć pierwszą kolonię na Marsie. Podczas sześciominutowych randek mają zdecydować, z kim założą rodzinę, gdy dotrą do celu.

Léonor uważa, że to jej jedyna szansa nie tylko na zdobycie sławy, ale i na lepsze życie. Przez całe dzieciństwo przechodziła od jednej rodziny zastępczej do drugiej. Czy dziewczyna nie ma nic do stracenia?

Okładka książki "Lontano" J.C.Grange

Francuski pisarz, dziennikarz i scenarzysta Jean-Christophe Grangé zasłynął jako autor thrillerów. Najnowsza powieść „Lontano” łączy w fabule rytualne morderstwa w sercu Afryki i kroniki rodzinne. Magia, intrygi finansowe, nielegalna eksploatacja złóż, rola tajnych służby sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury.

Jean-Christophe GrangéPole tekstowe: Rysunek 6. Okładka książki „Arsene Lupin dżentelman włamywacz" M.LeblancMaurice Leblanc to pisarz, nowelista francuski, autor cyklu powieści kryminalnych, których bohaterem jest Arsène Lupin dżentelmen-włamywacz. Główny bohater to szarmancki, inteligentny mistrz charakteryzacji, czuły na wdzięki kobiet, potrafiący znaleźć wyjście z każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji. Wprawdzie żył z kradzieży, ale jego ofiarami padali zawsze złoczyńcy. Działając poza prawem, wymierzał sprawiedliwość.

Okładka książki „Arsene Lupin dżentelman włamywacz" M.Leblanc

Pierwsza część przygód błyskotliwego włamywacza. Lupin to bohater wyjątkowy. Pomysłowość, spryt, bezczelność, dobry humor, to tylko niektóre z cech, decydujących o sukcesie jego złodziejskich akcji. Okrada złych i bogatych, by rozdawać biednym. Naturalny wdzięk i czar sprawiają, że rozkochuje w sobie wszystkie kobiety. Czyż potrzeba większej zachęty do poznania króla złodziei?

Okładka książki  "Arsene Lupin Hrabina Cagliostro" M.Leblanc

„Hrabina Cagliostro” opowiada o pierwszych doświadczeniach złodziejskich i miłosnych Arsène’a Lupina. Młody kochanek Klaryssy d’Étigues, ratuje pewną Józefinę Balsamo, którą ojciec i kuzyn Klaryssy próbowali zabić na rozkaz ich szantażysty Beaumagnana. Ten zaś i dwunastu przyjaciół oskarżają ją, iż ma około 106 lat, ale wygląda na 30, uważają, że jest złodziejką i morderczynią, która zabiła trzech ich towarzyszy. Ponadto Józefina Balsamo ma korzystać z sekretu długiego życia i młodości Cagliostra. Arsène Lupin staje się niejako uzależniony od jej urody. Postanawia współdziałać z rzekomą złodziejką i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Gra jednak nie toczy się tylko o honor, ale także o znacznie większą i bardziej mierzalną stawkę.

Je t’invite à bibliothèque!