
Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Frankofonii skłania do sięgnięcia po literaturę francuską. Biblioteka poza cenionymi klasykami – „Dżumą” Camusa, „Ojcem Goriot” Honore de Balzaca, komediami Moliera czy „Małym księciem” Antoine de Saint-Exupery posiada także interesujące nowości z kraju nad Sekwaną.
Guillaume Musso to były nauczyciel w liceum, obecnie jeden z najpoczytniejszych francuskich powieściopisarzy. Przewrotne historie, które pisze, łączą w sobie elementy powieści obyczajowej
oraz thrillera psychologicznego. I zawsze zaskakują nieoczekiwanym finałem.

Tytułowy apartament to była pracownia malarska, mieszcząca się
w uroczym zakątku Paryża. Należała do słynnego artysty, Seana Lorenza; we wnętrzu wciąż widać jego fascynację kolorami i światłem. Pogrążony w smutku po śmierci syna malarz zmarł rok wcześniej, pozostawiając po sobie trzy obrazy, które wkrótce przepadły bez wieści. Do apartamentu wprowadza się Madeline, która właśnie go wynajęła, żeby odpocząć
i cieszyć się samotnością. W wyniku nieporozumienia w to samo miejsce trafia Gaspard, młody pisarz ze Stanów Zjednoczonych, który chce w spokoju popracować nad nową książką. Przypadek skazuje tych dwoje wrażliwych samotników na dzielenie jednej przestrzeni życiowej. Madeline i Gaspard, zafascynowani geniuszem i zaintrygowani tragicznym losem poprzedniego lokatora, postanawiają połączyć siły, aby odzyskać te niezwykłe malowidła. Zanim odkryją sekret Seana Lorenza, będą musieli zmierzyć się z własnymi demonami, a prowadzone przez nich śledztwo na zawsze odmieni ich życie.

Musso w „Zjeździe absolwentów” kreśli krok po kroku swoją historię, ujawniając stopniowo coraz więcej szczegółów związanych z tajemniczym zaginięciem młodej dziewczyny. W czasie mroźnej zimy w 1992 roku na Riwierze Francuskiej kampus pewnego liceum zostaje sparaliżowany przez burzę śnieżną. Jedna z uczennic szkoły, zaledwie 19-letnia Vinca Rokcwell, ucieka ze swoim nauczycielem filozofii, z którą łączy ją tajny romans. Zakochana bez pamięci nastolatka zawierza swoje życie starszemu mężczyźnie. Vinca ginie bez śladu, a zagadka przez lata pozostaje nierozwiązana.

Victor Dixen dwukrotnie wygrał Grand Prix de l’Imaginaire w kategorii „Młodzież frankofońska”,
„Odmów… – szepcze mi do ucha cichy głos. – Wiesz, że nie nadajesz się do tej misji z tym, co masz do ukrycia. Wiesz, że jeśli polecisz, będziesz cierpiała tak, jak jeszcze nikt dotąd nie cierpiał. Odmów w tej chwili…”
Léonor znakomicie pamięta moment, w którym zobaczyła ogłoszenie o naborze do programu „Genesis”, pierwszego reality show w kosmosie. Sześć dziewczyn
i sześciu chłopaków wybranych w ogólnoświatowym castingu ma założyć pierwszą kolonię na Marsie. Podczas sześciominutowych randek mają zdecydować, z kim założą rodzinę, gdy dotrą do celu.
Léonor uważa, że to jej jedyna szansa nie tylko na zdobycie sławy, ale i na lepsze życie. Przez całe dzieciństwo przechodziła od jednej rodziny zastępczej do drugiej. Czy dziewczyna nie ma nic do stracenia?

Francuski pisarz, dziennikarz i scenarzysta Jean-Christophe Grangé zasłynął jako autor thrillerów. Najnowsza powieść „Lontano” łączy w fabule rytualne morderstwa w sercu Afryki i kroniki rodzinne. Magia, intrygi finansowe, nielegalna eksploatacja złóż, rola tajnych służby sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury.
Jean-Christophe GrangéMaurice Leblanc to pisarz, nowelista francuski, autor cyklu powieści kryminalnych, których bohaterem jest Arsène Lupin dżentelmen-włamywacz. Główny bohater to szarmancki, inteligentny mistrz charakteryzacji, czuły na wdzięki kobiet, potrafiący znaleźć wyjście z każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji. Wprawdzie żył z kradzieży, ale jego ofiarami padali zawsze złoczyńcy. Działając poza prawem, wymierzał sprawiedliwość.

Pierwsza część przygód błyskotliwego włamywacza. Lupin to bohater wyjątkowy. Pomysłowość, spryt, bezczelność, dobry humor, to tylko niektóre z cech, decydujących o sukcesie jego złodziejskich akcji. Okrada złych i bogatych, by rozdawać biednym. Naturalny wdzięk i czar sprawiają, że rozkochuje w sobie wszystkie kobiety. Czyż potrzeba większej zachęty do poznania króla złodziei?

„Hrabina Cagliostro” opowiada o pierwszych doświadczeniach złodziejskich i miłosnych Arsène’a Lupina. Młody kochanek Klaryssy d’Étigues, ratuje pewną Józefinę Balsamo, którą ojciec i kuzyn Klaryssy próbowali zabić na rozkaz ich szantażysty Beaumagnana. Ten zaś i dwunastu przyjaciół oskarżają ją, iż ma około 106 lat, ale wygląda na 30, uważają, że jest złodziejką i morderczynią, która zabiła trzech ich towarzyszy. Ponadto Józefina Balsamo ma korzystać z sekretu długiego życia i młodości Cagliostra. Arsène Lupin staje się niejako uzależniony od jej urody. Postanawia współdziałać z rzekomą złodziejką i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Gra jednak nie toczy się tylko o honor, ale także o znacznie większą i bardziej mierzalną stawkę.
Je t’invite à bibliothèque!