Światowy Dzień Trzeźwości – 15 kwietnia 2021

Światowy dzień trzeźwości - plakat

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości, którego celem jest uświadomienie, że problem ryzykownego korzystania z alkoholu dotyka wielu osób, rodzin, grup zawodowych, społeczeństw. Alkoholizm to choroba, która charakteryzuje się zaburzeniami kontroli nad piciem, nadużywaniem alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji w różnych dziedzinach życia. To choroba, która rezonuje na najbliższe otoczenie. Niestety średnia wieku osób, które sięgają po alkohol spada. Zdarza się, że nawet 10-latkowie mają za sobą już pierwsze próby spożywania alkoholu.

Dlatego warto podejmować ten temat, warto zastanawiać się  nad skutkami dokonywanych wyborów. Obchody Światowego Dnia Trzeźwości stawiają szereg pytań: czy mam prawo spróbować alkoholu, czy moja dorosłość jest równoznaczna z dojrzałością intelektualną i emocjonalną, czy mam racjonalne podejście do używek, czy potrafię oszacować skutki spożywania alkoholu dla mojego zdrowia i psychiki?  Gdy udzielenie szczerych odpowiedzi na powyższe pytania stanowi jakikolwiek problem, wówczas warto sięgnąć po pomoc, przedyskutować zagadnienie z pedagogiem czy psychologiem szkolnym.