Sukcesy naszych uczniów – Maksymilian Zawiślak

Zapraszamy do kolejnego artykułu z serii sukcesy naszych uczniów. Przedstawiamy naszego ucznia klasy III m Technikum  – Maksymiliana Zawiślaka. O swojej pasji sportowej opowie nam sam Maks:


Nazywam się Maksymilian Zawiślak. Chodzę do klasy III m. Moim dodatkowym zajęciem poza szkołą jest lekkoatletyka. Uprawiam bieganie od maja 2020 roku. Jestem zawodnikiem miejscowego klubu LKS Omega Kleszczów. Swoją przygodę ze sportem rozpocząłem w wieku siedmiu lat. Tenis stołowy trenowałem nieprzerwanie do piętnastego roku życia.

Na swoich pierwszych Mistrzostwach Polski do lat 16 w Słupsku, w biegu na 2000 metrów zająłem 9 pozycję z czasem 6:09. Udało mi się osiągnąć taki poziom zaledwie po pięciu miesiącach treningu. W tamtym momencie zdecydowałem, że zostanę z tym sportem na stałe.

Podczas debiutanckiego występu na Halowych Mistrzostwach Polski do lat 18, które odbyły się w Toruniu wystartowałem na 2000 metrów. Biegnąc na piątej pozycji zaliczyłem upadek. Z tego powodu zostałem zdyskwalifikowany. Jednak nie zamierzałem się poddać i trenowałem dalej. Dzięki temu podczas Mistrzostw Polski do lat 18 oraz Mistrzostw Polski w biegach przełajowych zająłem kolejno siódmą oraz czternastą pozycję, które były znakomitym rezultatem. Dawały one nadzieje do walki w kolejnym sezonie.

Rok 2022 rozpocząłem brązowym medalem w biegu na 2000 metrów z czasem 5:35 podczas Halowych Mistrzostw Polski do lat 18 w Rzeszowie. Kolejnym sukcesem był start w biegu na 3000 metrów podczas Mistrzostw Polski LZS do lat 18. Osiągnąłem tam czas 8:41, który był „słabszy” o 7 sekund od minimum na Mistrzostwa Europy U18, które odbywały się w Jerozolimie. Rezultat ten był jednocześnie II klasą sportową.

Dzięki temu wynikowi wystartowałem podczas Mistrzostw Polski do lat 18 w Bielsko-Białej jako lider tabel krajowych na dystansie 3000 metrów. Zwyciężyłem tam z czasem 8:45.

Sezon ten zwieńczyłem srebrnym medalem podczas Mistrzostw Polski w biegach przełajowych na dystansie 3000 metrów.

Reprezentuję naszą szkołę podczas zawodów rangi wojewódzkiej oraz ogólnopolskiej. Dwukrotnie stanąłem na podium Mistrzostw Województwa Łódzkiego w biegach przełajowych, organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy w Uniejowie. W 2021 roku zająłem drugie miejsce. W 2022 roku zdobyłem najwyższy stopień podium.

Jestem częścią sztafety naszej szkoły. Razem z moimi kolegami dwukrotnie w ciągu dwóch lat zdobyliśmy dwa złote medale Mistrzostw Województwa Łódzkiego w sztafetowych biegach przełajowych. Dzięki temu zakwalifikowaliśmy się na zawody rangi ogólnopolskiej. W roku 2021 zaliczyliśmy udany debiut w Olecku. W tym roku szkolnym udało nam się wywalczyć znakomite, szóste miejsce podczas Mistrzostw Polski SZS w sztafetowych biegach przełajowych, które odbywały się w Tomaszowie Lubelskim.

W następnym sezonie będę startował w starszej kategorii wiekowej (U20). Nie zamierzam spoczywać na laurach i chcę walczyć o kolejne medale Mistrzostw Polski, rekordy życiowe i wymarzony start na imprezie rangi między narodowej.


Serdecznie gratulujemy sukcesów, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rozmów bezpośrednich z Maksem w szkole lub na stadionie.