Nasza polsko-niemiecka przygoda

W dniach 20-27 września 2023 roku gościliśmy po dłuższej przerwie grupę uczniów i ich nauczycieli z niemieckiego liceum w Ettenheim. Ich przybycie związane było z projektem wymiany kulturowej, w której szkoły biorą udział. Była to rewizyta, czyli spotkanie tych samych zaangażowanych uczniów, jednak w tym roku na terenie Polski. Spotkanie było bardzo intensywne. Warsztaty, wycieczki, zwiedzanie i wiele innych atrakcji.

Pierwszy dzień pobytu rozpoczęliśmy od oficjalnego powitania przez Panią Aleksandrę Ignasiak- Smelę – wicedyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie. Następnie udaliśmy się na lekcje zgodnie z planem zajęć. Była to możliwość wymiany doświadczeń i porównania przebiegu lekcji, realizowanego materiału, a także relacji uczniowskich w klasach. Uczniowie niemieccy pomimo bariery językowej starali się zaangażować w zajęcia i zrozumieć z nich jak najwięcej.

Kolejnym punktem programu była wspólna nauka tradycyjnego polskiego tańca -poloneza,
a także zatańczenie popularnej belgijki. Po zakończonych zajęciach w szkole udaliśmy się do pobliskiego rezerwatu przyrody w Łuszczanowicach. Rozmowy i dobre nastawienie uczniów stanowiły tło zorganizowanych zabaw ruchowych, które dostarczyły nam dużo śmiechu. Na koniec zaśpiewaliśmy kilka piosenek przy ognisku.

Piątek upłynął pod znakiem sportu i aktywności fizycznej. Po zajęciach lekcyjnych, poszliśmy na spacer po okolicy. Miejscem docelowym wędrówki był punkt widokowy,
z którego można obserwować wykopaliska na terenie usytuowanej niedaleko kopali Bełchatów. Resztę dnia  spędziliśmy na hali sportowej grając w różne gry zespołowe.

Weekend to czas spędzony w gronie rodzinnym. Wspólnie zwiedzaliśmy polskie miasta, odpoczywaliśmy  na łonie natury, a także zapoznawaliśmy partnerów z polską kulturą. Był to również czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Nasi goście mieli możliwość spróbowania tradycyjnych potraw kuchni polskiej oraz wymiany spostrzeżeń czy porównań w stosunku do znanych ich smaków.

W poniedziałek wyruszyliśmy na pierwszą planową wycieczkę krajoznawczą, której celem były ruiny zamku Olsztyn, stanowiącego jeden z punktów na szlaku Orlich Gniazd. Nie tylko zapoznawaliśmy się z zarysem historycznym miejsca, ale również podziwialiśmy walory przyrodnicze okolicy. Spacer po pobliskich lasach w kierunku starego kamieniołomu był dobrą lekcją o skałach wapiennych budującą określony obszar na terenie Polski. Następnie  udaliśmy się do Częstochowy. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta była majestatyczna Jasna Góra.

Kolejny dzień rozpoczął się najwcześniej ze względu na intensywne plany zwiedzania. Ważnym punktem była wizyta w muzeum obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Było to dla nas trudne, ale i wartościowe doświadczenie. Kolejnym punktem wycieczki był Kraków. Spędziliśmy trochę czasu razem w pięknej scenerii miasta, zobaczyliśmy najważniejsze i najpiękniejsze  zabytki  Krakowa. W środę po południu ruszyliśmy w kierunku lotniska. Nadszedł czas pożegnania.

To był naprawdę wyjątkowy, cudowny czas i niezapomniany tydzień. Podczas pożegnania był płacz, śmiech i wzruszenia. Czas pożegnań nigdy nie należy do łatwych nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji i całej społeczności szkoły za ciepłe przyjęcie naszych przyjaciół. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom zaangażowanym w prowadzenie zajęć i warsztatów.
Ogromne podziękowania za pomoc, wsparcie i zaangażowanie kierujemy również do rodziców, którzy przyjęli uczniów z Niemiec.