XXIII Okręgowy Zlot Ratowników Drogowych PZM

W sobotę, 28 października br. Klub Motorowy „Energetyk” przy Elektrowni Bełchatów zorganizował, na zlecenie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Łodzi, XXIII Okręgowy Zlot Ratowników Drogowych PZM Okręgu Łódzkiego. Współorganizatorem Zlotu był PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

Celem Zlotu była popularyzacja zagadnień związanych z ratowaniem zdrowia lub życia oraz zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w udzielaniu pomocy przedmedycznej, a także kształtowanie prawidłowych odruchów i zachowań w miejscu kolizji na drodze. Szkolenie składało się z części wykładowej i części praktycznej.

Omawiano m.in. prawny obowiązek udzielania pomocy, czynności związane z zabezpieczeniem miejsca wypadku oraz z bezpieczeństwem osób udzielających pomocy. Prezentowana była pomoc w przypadku zranień, złamań, zatruć, oparzeń i odmrożeń oraz postępowanie z osobami u których nastąpiło omdlenie, zatrzymanie oddechu i krążenia krwi.

W części praktycznej nastąpiły pokazy w wykonaniu instruktorów, a następnie ćwiczenia w których każdy uczestnik mógł się sprawdzić w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO), obsługi Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED), układaniu poszkodowanych w pozycji bezpiecznej oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku i ewakuacji z pojazdu.

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające, udział w szkoleniu oraz gaśnicę samochodową.

Naszą szkołę reprezentowało 14 uczestników.