Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w przez ratowników górskich i medycznych

W dniach 16-17 listopada 2023r. uczniowie z klas ratowniczo- medycznych pod opieką p. Piotra Szczepaniaka mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy w warunkach górskich na bazie naszej szkoły. Zapoznali się również z pracą w ratowników podczas transportu poszkodowanego do szpitala. Uczniowie zgłębili wiedzę wyposażenia pojazdu ratunkowego a nawet przeprowadzili improwizowana akcję ratunkową.

Celem szkolenia była popularyzacja zagadnień związanych z ratowaniem poszkodowanych
w utrudnionych, wymagających warunkach. Zajęcia zostały podzielone na dwie części.
Część teoretyczna pozwoliła młodzieży na zdobycie wiedzy z pomocy przed medycznej lub utrwalić wiadomości zdobyte na lekcjach w szkole.

Omawianymi zagadnienia były między innymi: badanie urazowe, transport poszkodowanego na materacu vacuum, resuscytacja krążeniowo- oddechowa, opatrywanie ran w górach.
Zajęcia w terenie umożliwiały wykorzystanie zdobytych informacji w sposób praktyczny, dodatkowo pobudzały wyobraźnię naszej młodzieży.
Organizatorzy przygotowali wiele pomysłowych scenek, które często pojawiały się w najmniej oczywistym momencie.
Dodatkowo uczniowie mieli możliwość spędzenia czasu z profesjonalnymi ratownikami, którzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i swoją wiedzą i spędzając nawet wolne chwile podczas ogniska po zakończonych zajęciach.