Andrzejki z biblioteką szkolną – magiczny dzień pełen tradycji i literatury

29 listopada Biblioteka Szkolna przemieniła się w miejsce pełne magii i wróżb. Uczniowie z wypiekami na twarzach wzięli udział w tradycyjnych Andrzejkach, podczas których nawiązywali do literatury, polskich obyczajów i tradycji naszych przodków. Ten niezwykły dzień gwarantował wszystkim rozrywkę i niezapomniane przeżycia.

Wydarzenie odbyło się dzięki sympatykom biblioteki, którzy nie tylko wykonali imponującą dekorację andrzejkową ale także wcielili się w role czarodziejów i magów. To właśnie dzięki nim ten dzień stał się niezapomniany – ich zaangażowanie i kreatywność wprowadziły wszystkich w magiczny nastrój. Słychać było echa radosnego śmiechu i widocznych było wiele uśmiechniętych twarzy.

A w powietrzu krążyło tylko jedno pytanie – kto będzie miał szczęście w miłości? Tradycyjne wróżby ze szpilek, lustra, fusów, kart oraz ukrytych przedmiotów pod talerzykami i z sentencjami do losowania przyciągały wszystkich jak magnez. Pozwoliły nie tylko, z przymrużeniem oka, przewidzieć przyszłość i poznać tajemnice, które skrywają nasze losy ale zapomnieć na chwilę o obowiązkach.

Nie obyło się też bez tańców. W rytm ludowych pieśni andrzejkowych wróżba „ z gąsiorem”, na chwilę przeniosła nas na Kujawy i sprawiła, że poczuliśmy się jednością.

Książki pełne polskich tradycji stanowiły dodatkową atrakcję. Wystawa prezentująca wszystkie zapomniane zwyczaje i obrzędy wzbudziła ciekawość i zachęciła uczniów do zapoznania się z naszą historią. Kultura literacka oraz wartości, które niosą ze sobą tradycje, odżyły tego dnia na nowo.

Na zakończenie projektu, tradycyjnie odbył się konkurs na najlepsze przebranie andrzejkowe. Nasi bohaterowie literaccy zaprezentowali się znakomicie, wywołując podziw i uznanie ze strony wszystkich. Za sprawą Oliwiera Grysia, w jury mógł być każdy, kto do godziny 15.00 oddał swój głos przez Forms a do północy na Fb Sympatyków biblioteki ZSP w Kleszczowie. Zwycięzcą konkursu została Czarownica Melnia Cecot, uzyskując 118 głosów. Dodatkowo, organizator Barbara Mickiewicz, przyznała trzy nagrody ex aequo dla: Przemka Marczaka, Judyty Jagustyn & Kaji Zyrki oraz Snadry Romaniszyn.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców oraz Bruno Siemieniuk Prezes Solpark w Kleszczowie, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Specjalne podziękowania kierujemy także do naszego przesympatycznego, magicznego team’u: Oliwii Kowalczyk, Klaudii Ławniczak, Karoliny Stańczyk, Irminy Przywary, Wiktorii Doliwy, Kingi Barasińskiej, Maji Pawlik, Julii Pielusińskiej, Macieja Godlewskiego i Janka Jabłońskiego za włożoną pracę i zaangażowanie w organizację tych wyjątkowych „Andrzejek z biblioteką” a także promocję czytelnictwa.

Cieszymy się ogromnie, że wspólne zabawy oraz obecność naszych Czarownic i Magów sprawiły, że ten dzień był magiczny i niepowtarzalny. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym „ Andrzejek z biblioteką” w ramach projektu „ Polskie tradycje i obyczaje” mogły się odbyć. Teraz czekamy na kolejną edycję tego wspaniałego wydarzenia. Niech magia literatury, tradycji i obyczajów będzie z nami zawsze!

Projekt zrealizowany w ramach Projektu „Polskie Tradycje i obyczaje” oraz Programu Upowszechniana Czytelnictwa. Koordynator i organizator projektu: Barbara Mickiewicz