Trzy dni w Trójmieście – musical „Lalka”, muzea, plaża i inne atrakcje

W dniach 5-7 października 2022 roku mieliśmy przyjemność – pod opieką p. Ewy Zagaj, p. Anety Walczyk, p. Renaty Patyk, p. Olgi Karasińskiej i w towarzystwie pięknej pogody – uczestniczyć w wycieczce do Trójmiasta. Były to trzy niezwykle intensywne, ale jakże atrakcyjne dni, podczas których wysłuchaliśmy wielu ciekawych historii oraz poznaliśmy wiele miejsc związanych z przeszłością naszego kraju i tych związanych z kulturą, literaturą.

Zaczęliśmy od Gdyni – miasta z morza i marzeń, miasta modernizmu i wydarzeń kulturalnych znanych w Polsce oraz na świecie. Zwiedziliśmy m.in. na „Dar Pomorza”, widzieliśmy niszczyciel ORP Błyskawica i Dar Młodzieży, który po rejsie szkoleniowym zacumował w porcie w Gdyni. Był też spacer nabrzeżem i podziwianie krajobrazu z punktu widokowego Kamienna Góra.

Tego dni zwiedziliśmy jeszcze Katedrę Oliwską, najdłuższy kościół w Polsce z XVIII-wiecznymi organami i wieloma cennymi dziełami sztuki. Uroczym uzupełnieniem zwiedzania pocysterskiego kompleksu był spacer po parku w Oliwie. Tu, w otoczeniu natury, relaksowaliśmy się po pierwszym, intensywnym dniu.

Drugiego dnia zwiedziliśmy Gdańsk: tętniące życiem Główne Miasto, z jego licznymi zabytkami, spacerowaliśmy po gdańskim Długim Pobrzeżu oraz byliśmy w Muzeum Bursztynu. Wiele emocji i wrażeń wywołał w nas Pomniki Poległych Stoczniowców i zwiedzanie zbudowanego na terenach stoczniowych Europejskiego Centrum Solidarności, którego sercem jest wystawa stała, dedykowana historii ruchu Solidarność oraz zmianom, jakie dokonały się pod jego wpływem w Europie. Na tej jednej z największych wystaw narracyjnych w Polsce, zanurzyliśmy się w historii opowiadanej przez archiwalne dokumenty, zdjęcia, projekcje wideo czy interaktywne instalacje.

Wieczór spędziliśmy w Teatrze Muzycznym w Gdyni na pierwszej w Polsce musicalowej wersji powieści B. Prusa „Lalka”. Opowiedziana na nowo historia zamożnego warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego i jego uczucia do Izabeli Łęckiej zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie. Uznaliśmy, że jest to dzieło wybitne – pomysł, reżyseria, scenografia, kostiumy, gra aktorska, muzyka – wszystko jest tutaj na najwyższym poziomie.

Trzeciego dnia zawitaliśmy do Sopotu. Odwiedziliśmy m.in. Operę Leśną, spacerowaliśmy po deptaku Monte Cassino podziwiając Krzywy Domek, a także – korzystając z pięknej pogody – relaksowaliśmy się na Sopockim Molo i plaży. Przed wyjazdem z Trójmiasta odwiedziliśmy jeszcze Westerplatte – miejsce bitwy II wojny światowej oraz zachowane obiekty: wartownie nr 1 i 3, koszary i placówkę Fort. Szlak zwiedzania zakończyliśmy u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.