Sumo Challenge 2023

W sobotę 18 listopada Łódź zamieniła się w raj dla entuzjastów robotyki. To tam na Politechnice Łódzkiej odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023. Zawody ściągnęły fanów robotów nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. Zawody odbywają się od 2008 roku, a w tegorocznych zawodach, w różnych dyscyplinach i kategoriach, wystartowało ponad 280 robotów. Sumo Challenge 2023 to wydarzenie, które ma na celu zaintrygować i fascynować zarówno entuzjastów robotyki, jak i osoby, które na co dzień nie mają styczności z tą dziedziną nauki.

W tegorocznych zawodach Sumo Challenge naszą szkołę w kategorii „Freestyle” reprezentował „Disco Bot” skonstruowany przez Tymoteusza Feję z kl. 2M. „Disco Bot” to konstrukcja mobilna wykonana w 90% z recyklingu. Robot wyposażono w sterowanie Wi-Fi, podświetlenie RGB zsynchronizowane z dźwiękiem, dwa głośniki membranowe 16W oraz głośnik plazmowy, lewitator ultradźwiękowy, ledowy wskaźnik audio. Atrakcyjnie prezentujący się „Disco Bot” przyciągał uwagę i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród licznej publiczności odwiedzającej zawody. Robotowi niewiele zabrakło aby znaleźć się na podium lecz ostatecznie musiał ustąpić miejsca konkurencji stanowiącej bardziej zaawansowane konstrukcje stworzone przez członków studenckich kół naukowych. Miejmy nadzieję, że ten dobry początek naszej przygody z „Sumo Challenge” pozwolił na zdobycie doświadczenia i przyczyni się (co zapowiedział Tymek) do tworzenia kolejnych konstrukcji i udział w przyszłych edycjach zawodów także w innych konkurencjach Sumo Robotów.