Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie

Październik jest ważnym miesiącem dla każdej biblioteki szkolnej, bowiem to właśnie w tym miesiącu biblioteki obchodzą swoje święto. Jak co roku, nasza biblioteka również świętowała   Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Głównym celem przedsięwzięć w bibliotece szkolnej była promocja czytelnictwa, wzbogacenie wiedzy, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie kultury czytelniczej, podkreślenie roli biblioteki w życiu i edukacji młodego człowieka.

W ramach obchodów zrealizowano następujące zadania:

Już w dniu 29 września w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się IV Szkolny Turniej Szachowy, który zgromadził pasjonatów i miłośników tej intelektualnej gry.  Turniej odbywał się w dwóch kategoriach: grupie zaawansowanej oraz grupie amatorów, dzięki czemu każdy mógł znaleźć swoje miejsce i rywalizować na swoim poziomie.

W tym roku   nasza szkoła została wyróżniona pieczęcią z Kancelarii Prezydenta upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie ,, Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zaangażowani uczniowie w  bibliotece szkolnej  stemplowali przyniesione przez uczniów egzemplarze powieści. Pozyskana pieczęć będzie  miała dla nich wymiar symboliczny.

Kolejną akcją w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych była Ogólnopolska akcja czytelnicza Głośnego Czytania i Dnia Zdrowia ,, Czytaj z sercem”. Od 2 do 5 października 2023 r. w bibliotece oraz na szkolnym korytarzu odbywały się badania wzroku, słuchu, ciśnienia, masy ciała. Personel medyczny z klasy 1b, wystawiał recepty na książki ze wskazaniami i wskazówkami jak należy dbać o zdrowie, co rekordowo zwiększyło wypożyczenie księgozbioru. Ponadto nasi wspaniali  nauczyciele wychowania fizycznego zachęcali młodzież do licznych spacerów i aktywności fizycznej. Wielu uczniów naszej szkoły pokusiło się o wyznaczenie sobie trasy i wzięcie udziału w spacerze w kształcie serca. W akcję ,,Czytamy z sercem”  włączył się także psycholog szkolny prezentując książki o zdrowiu psychicznym. A na czytelników w bibliotece czekała wystawa książek o zdrowym odżywianiu.
Akcja zakończyła się losowaniem, wśród uczestników  upominków od sponsorów: Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów oraz Facebooka Sympatyków biblioteki ZSP w Kleszczowie. Zwycięzcą  i nagrodzonymi voucherem na kręgle w Solparku została  klasa 1b.

6 października wystartowaliśmy z Dniem Tabliczki Mnożenia. Nasze Panie profesor
od matematyki dla wszystkich uczniów szkoły przygotowały różne zadania z tabliczką mnożenia w tle. Było wiele zabawy i sprawdzania matematycznych umiejętności. Ponadto panie matematyczki organizowały Matematyczne Piątki dołączając się tym samym
do Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Tradycją w naszej szkole jest powiązanie święta bibliotek szkolnych z Ogólnopolską akcją
,, Przerwa na czytania”. W dniach od 9 do 16 października na lekcjach z wychowawcą uczniowie poszczególnych klas w przestrzeni biblioteki robili sobie przerwę od codziennych szkolnych obowiązków i oddawali się chwilą relaksu zagłębiając się w ulubioną lekturę. Wśród klas uczestniczących w akcji wylosowaliśmy klasę 1b, która otrzymała w nagrodę voucher na kręgle w Solparku.

11 października, przed zbliżającym się Dniem papieskim miała miejsce wystawa książek
św. Jana Pawła II. Na wystawie pojawiły się także pozycje poświęcone wielkiemu Polakowi. Wystawa stanowiła tło do świętowania kolejnego dnia upamiętniającego Patrona naszej szkoły.

24 października  w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy Dzień BIAŁEJ LASKI. Spacer z przewodnikiem był jednym z głównych punktów programu. Chętni, którzy zgłosili się do biblioteki, zostali wyposażeni w opaski na oczy, laski
a następnie oprowadzeni po szkole przez doświadczonych przewodników Sympatyków i chętnych z klasy 3A. Uczestnicy mogli także zapoznać się z pismem Braille. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. A na organizatorów czekała nagroda voucher na kręgle od Solparku.

Nie było by Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych bez Targów Książki.
26 października wyruszyliśmy więc do Krakowa na spotkanie z książką. Każdy z uczestników znalazł ciekawą lekturę. Można było   spotkać się ze znanymi i cenionymi twórcami książek jak m.in. Michał Rusinek, Sarah Sprinz i zakupić nowości czytelnicze. Korzystając z obecności w tak pięknym mieście,  jakim jest Kraków udaliśmy się również na wystawę „ Obraz Złotego Wieku” na Wawelu.  

W trakcie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych dużo się u nas działo.
27 października  nasi uczniowie obejrzeli najnowszą adaptację ,, Chłopów”. Na wielkim ekranie opowiedziano historię o  wykluczeniu, roli kobiety w społeczeństwie, życiu w zgodzie z cyklem pór roku, miłości, relacjach rodzinnych, polskiej tradycji i symbolice. Wszystko zostało ujęte w ramy obrazu z wykorzystaniem dziewiętnastowiecznego malarstwa. Szkolna lektura opowiedziana na nowo zachwyciła naszą młodzież. Ponadto biblioteka szkolna przygotowała wystawę tematycznie nawiązującą do projekcji filmu.

Na zakończenie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, czyli
30 października w  naszej szkole odbył się IX Szkolny Konkurs Recytatorski, który przyciągnął zdolnych uczniów gotowych podzielić się swoją pasją i talentem w interpretacji utworów poetyckich. Tematyka wierszy była dowolna, co pozwoliło uczestnikom wyrazić siebie w najpełniejszy sposób. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: recytacja oraz poezja śpiewana. To właśnie dzięki tej różnorodności, każdy znalazł przestrzeń, w której mógł wyrazić swoje emocje oraz zaprezentować swój talent. Również w tym samym dniu miało miejsce czytanie fragmentu powieści ,, Nad Niemnem „  w ramach akcji Narodowe Czytanie i prezentacja specjalnego egzemplarza „ Nad Niemnem” z listem od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wszystkie działania, jakie miały miejsce w naszej bibliotece były zamieszczane na stronie internetowej szkoły i Fb Sympatyków biblioteki ZSP w Kleszczowie. Promocja wydarzenia odbywała się, także za pomocą tradycyjnych plakatów.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek w naszej szkole przebiegły w przyjaznej i miłej atmosferze. Dziękujemy serdecznie Dyrekcji, Nauczycielom oraz Uczniom za zaangażowanie i udział we wspólnym świętowaniu.

Podziękowanie kierujemy także do naszych Sponsorów: Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów, Solparku, Rady Rodziców ZSP w Kleszczowie, dzięki którym te działania były możliwe.

Kordynator i orgnizator Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: Barbara Mickiewicz / bibliotekarz